Cztery tomy powieści i podcast na serialowym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 12:25
- "Genialna przyjaciółka" to pierwsza część tzw. czteroksiągu neapolitańskiego - mówi Łukasz Muszyński, krytyk filmowy. - "Homecomig" to serial oparty na podcascie słuchowisku radiowym - opowiada. 
Audio
  • Łukasz Muszyński poleca seriale (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kaspars Grinvalds/Shutterstock

"Genialną przyjaciółkę" na jednej z platform filmowych będziemy mogli oglądać już od 19 listopada. To serial na podstawie czterotomowej sagi Eleny Ferrante, włoskiej pisarki, która kryje się ze swoją tożsamością. - Jej książki sprzedały się w nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy, wydane są w 40 językach - opowiada Łukasz Muszyński.

Akcja "Genialnej przyjaciółki" rozgrywa się na przestrzeni 60 lat. - Mamy dwie główne bohaterki, Elenę i Rafaellę, zwaną Lilą - mówi gość Kasi Dydo. - Dziewczynki mieszkały w jednej społeczności od maleńkości. Wszyscy się tam znali, romanse i skandale były dyskutowane przez całą społeczność. One wzbogacają ten świat swoją wyobraźnią i ambicjami - dodaje. 

Serial zauracza i przytłacza. Króluje tu stonowana muzyka. Wyobraźnia bohaterek dodaje mu pierwiastek magiczny. Obraz został zrealizowany z rozmachem, o czym świadczy rozbudowana scenografia i 5000 statystów zatrudnionych na planie. 

Drugą propozycją Łukasza Muszyńskiego jest "Homecoming". - To serial oparty na podcaście, słuchowisku radiowym, które tak się spodobało Amazonowi, że zdecydowali się przerobić je na serial, 10-odcinkowe show - opowiada ekspert. - Odcinki trwają tylko pół godziny i obdarte są z pobocznych wątków, jest tu bardzo gęsto.

W roli głównej zobaczymy tu Julię Roberts. Jej bohaterka pracowała w prywatnym ośrodku zajmującym się leczeniem żołnierzy cierpiących na zespół stresu pourazowego. Haidi spotykała się z nimi, dyskutowała. Pewnego dnia rezygnuje z pracy i wraca do rodzinnego miasteczka, do mamy. Podejmuje pracę kelnerki. Wtedy zjawia się przedstawiciel rządu, który próbuje się dowiedzieć, co tam się wydarzyło.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk i dziennikarz filmowy)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 10.35

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat seriali - hipstersko, młodzieżowo, muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 12:24
W świecie seriali trudno ze wszystkim "być na bieżąco". Dlatego podpowiadamy na co warto poświęcić czas. Tym razem nowsze i starsze produkcje ocenia u nas Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Planeta Singli 2", "Winni", "Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 15:30
- Pierwsza część tego filmu udowodniła, że polska komedia romantyczna to nie jest oksymoron. Dostaliśmy całkiem wdzięczną opowieść, sprawnie żonglującą sprawdzonymi na świecie rozwiązaniami - wspomina Łukasz Muszyński. Czy "Planeta Singli 2" powtórzy ten sukces?
rozwiń zwiń