Rodzeństwa sławnych Polaków. Czy Boznańskie się kłóciły?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:39
"W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków" to książka o ludziach, o których pamięć została przykryta blaskiem ich rodzeństwa. Jak układały się relacje braci Mickiewiczów? Czy Franciszek Matejko zazdrościł bratu sławy i talentu?
Audio
  • Ewa Jałochowska opowiada o swojej książce i niesławnym rodzeństwie sławnych Polaków (Stacja Kultura/Czwórka)
Ewa Jałochowska
Ewa JałochowskaFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

Ewa Jałochowska, absolwentka historii sztuki postanowiła prześledzić losy rodzeństw osiemnastu wielkich Polek i Polaków. Dziś, dzięki jej pracy, wiemy już, że i w tych rodzinach, relacje między siostrami i braćmi bywały różne. 

uczta stół przyjęcie posiłek F 1200.jpg
Caryca, królowa polskiej kuchni - Lucyna Ćwierczakiewiczowa

- Jeden z braci Adama Mickiewicza miał pecha, pragnął kształcić się jak Adam czy Aleksander Mickiewicz, ale na przeszkodzie stanęła mu choroba - mówi Ewa Jałochowska w rozmowie z Kasią Dydo. - Franciszek był bardzo utalentowany plastycznie, Adam zachęcał go do pisania wierszy. Bracia mieli bardzo dobre relacje, ale i skomplikowane - dodaje. 

Na Czwórkowej antenie autorka książki wspomina też postać Ady Gurwik-Górskiej, o której słyszało niewielu, a przecież była jedną z pierwszych architektek, prywatnie zaś siostrą Tamary Łempickiej. - Adriannę w rodzinie uważano za zdolniejszą, była skupiona na celu, który chce osiągnąć, wiedziała, że swoje życie chce związać z plastyką i projektowaniem - mówi gość Czwórki.

Relacja Ada - Tamara to jedna z niewielu relacji opisanych w tej książce, w której siostry sobie pomagają i są sobie niezwykle oddane Ewa Jałochowska

A jak wyglądało siostrzeństwo Izy i Olgi Boznańskich? Czy Franciszek Matejko, któremu Jan tak wiele zawdzięczał, oszalał z zazdrości? Jak Ewa Jałochowska zdobywała informacje do książki? O tym w rozmowie z audycji "Stacja Kultura". 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewa Jałochowska (autorka książki "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków")

Data emisji: 3.1.2018

Godzina emisji: 11.15

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polskie piękno". Ewolucja polskiego stylu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 10:50
- Piękno jest bardzo subiektywnym zjawiskiem. Cały czas definiuje się je na nowo. Chcemy je opisać, ale wymyka się kasyfikacjom - mówiła Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęśliwy jak Fin? Poznaj sisu - fińską filozofię szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 16:13
Czas zdmuchnąć świeczki i wyjść ze strefy komfortu. Po modzie na hygge nadchodzi sisu - fińska filozofia szczęścia. 
rozwiń zwiń