X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodzeństwa sławnych Polaków. Czy Boznańskie się kłóciły?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:39
"W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków" to książka o ludziach, o których pamięć została przykryta blaskiem ich rodzeństwa. Jak układały się relacje braci Mickiewiczów? Czy Franciszek Matejko zazdrościł bratu sławy i talentu?
Audio
  • Ewa Jałochowska opowiada o swojej książce i niesławnym rodzeństwie sławnych Polaków (Stacja Kultura/Czwórka)
Ewa Jałochowska
Ewa JałochowskaFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

Ewa Jałochowska, absolwentka historii sztuki postanowiła prześledzić losy rodzeństw osiemnastu wielkich Polek i Polaków. Dziś, dzięki jej pracy, wiemy już, że i w tych rodzinach, relacje między siostrami i braćmi bywały różne. 

uczta stół przyjęcie posiłek F 1200.jpg
Caryca, królowa polskiej kuchni - Lucyna Ćwierczakiewiczowa

- Jeden z braci Adama Mickiewicza miał pecha, pragnął kształcić się jak Adam czy Aleksander Mickiewicz, ale na przeszkodzie stanęła mu choroba - mówi Ewa Jałochowska w rozmowie z Kasią Dydo. - Franciszek był bardzo utalentowany plastycznie, Adam zachęcał go do pisania wierszy. Bracia mieli bardzo dobre relacje, ale i skomplikowane - dodaje. 

Na Czwórkowej antenie autorka książki wspomina też postać Ady Gurwik-Górskiej, o której słyszało niewielu, a przecież była jedną z pierwszych architektek, prywatnie zaś siostrą Tamary Łempickiej. - Adriannę w rodzinie uważano za zdolniejszą, była skupiona na celu, który chce osiągnąć, wiedziała, że swoje życie chce związać z plastyką i projektowaniem - mówi gość Czwórki.

Relacja Ada - Tamara to jedna z niewielu relacji opisanych w tej książce, w której siostry sobie pomagają i są sobie niezwykle oddane Ewa Jałochowska

A jak wyglądało siostrzeństwo Izy i Olgi Boznańskich? Czy Franciszek Matejko, któremu Jan tak wiele zawdzięczał, oszalał z zazdrości? Jak Ewa Jałochowska zdobywała informacje do książki? O tym w rozmowie z audycji "Stacja Kultura". 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewa Jałochowska (autorka książki "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków")

Data emisji: 3.1.2018

Godzina emisji: 11.15

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polskie piękno". Ewolucja polskiego stylu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 10:50
- Piękno jest bardzo subiektywnym zjawiskiem. Cały czas definiuje się je na nowo. Chcemy je opisać, ale wymyka się kasyfikacjom - mówiła Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęśliwy jak Fin? Poznaj sisu - fińską filozofię szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 16:13
Czas zdmuchnąć świeczki i wyjść ze strefy komfortu. Po modzie na hygge nadchodzi sisu - fińska filozofia szczęścia. 
rozwiń zwiń