Hans Zimmer - kompozytor muzyki filmowej jak gwiazda popu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 16:00
"The World of Hans Zimmer" - projekt, którego kuratorem jest Hans Zimmer - pojawi się w Polsce. - To jeden z najwybitniejszych kompozytorów filmowych w historii i jedna z największych gwiazd muzyki pop - przekonuje dziennikarz muzyczny Grzegorz Dąbrowski.
Audio
  • Muzyczne i filmowe światy Hansa Zimmera (Stacja Kultura/Czwórka)
Podczas koncertu The World of Hans Zimmer kompozytor pojawia się... tylko na telebimie. Na zdjęciu: widowisko w Mercedes-Benz Arena w Berlinie - kwiecień 2018
Podczas koncertu "The World of Hans Zimmer" kompozytor pojawia się... tylko na telebimie. Na zdjęciu: widowisko w Mercedes-Benz Arena w Berlinie - kwiecień 2018 Foto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Dzieci Hansa Zimmera uważają go za "cool tatę", bo napisał muzykę do "Króla Lwa" Grzegorz Dąbrowski

"The World of Hans Zimmer" zawita do Krakowa 17 marca 2019 roku. To niezwykłe widowisko, podczas którego zabrzmią największe przeboje muzyki filmowej przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej, z oszałamiającą oprawą wizualną i zaproszonymi gośćmi. Na scenie pojawi się m.in. Lisa Gerrard, wokalistka zespołu Dead Can Dance, która razem z Hansem Zimmerem otrzymała Złoty Glob za muzykę do "Gladiatora". - Jej głos słychać między innymi w "Now We Are Free", chwytającym za serce utworze, podczas którego główny bohater, już w zaświatach, odnajduje wolność i spokój - mówi Dąbrowski.

Wyjątkowość muzyki Zimmera wiąże się z syntezatorami. - Artysta wywodzi się z kręgów elektroniczno-popowych. W młodości występował z wieloma zespołami, a zebrane w ten sposób doświadczenia zaimportował do twórczości filmowej - wyjaśnia rozmówca Damiana Sikorskiego.

Choć Zimmer odpowiada za dobór scen, które zostaną wykorzystane podczas projekcji, sam nie pojawi się na scenie. Kto poprowadzi orkiestrę zamiast niego? Co znajdzie się w repertuarze? O tym m.in. w nagraniu audycji.

Czytaj także
kate bush pap 1200.jpg
Kate Bush. Artystka, która utorowała drogę Tori Amos i PJ Harvey

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 10.30

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tęskno w trasie: gramy nawet jak zabraknie prądu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 18:50
- Trasa koncertowa w przypadku zepołu takiego, jak my, który korzysta z instrumentów akustycznych, z kwartetu smyczkowego, to duże wyzwanie, ale okazało się że i na otwartej, festiwalowej przestrzeni nasza muzyka daje radę - śmieje się Hania Raniszewska z zespołu Tęskno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikromusic: publiczność na koncertach śpiewa głośniej niż my

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:00
W listopadzie minie rok od premiery szóstego studyjnego albumu zespołu Mikromusic. - O ile krążek "Piękny koniec" i piosenka "Takiego chłopaka" wprowadziły nas na salony, o tyle płyta "Tak mi się nie chce" kompletnie nas pootwierała - opowiada Natalia Grosiak, wokalistka, autorka tekstów i piosenek.
rozwiń zwiń