"My i maszyny". Ruszył nowy cykl w "Stacji Kultura"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 13:11
Zapraszamy na cykl rozmów na temat obecności robotów, sztucznej inteligencji, a także nowych technologii w kulturze i sztuce. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: sdecoret/Shutterstock.com

piwowar kuba 1200.jpg
"My i maszyny". Pierwsza odsłona cyklu w Czwórce >>>

Maszyny wypełniają coraz więcej obszarów naszego życia, a relacje ludzi z nimi są coraz głębsze. Pomimo tego maszyny budzą w nas strach i niepokój. Z ostrożnością podchodzimy do pomysłów budowy robotów, które potencjalnie mogą odebrać nam pracę, choć żaden robot nikomu pracy nie odebrał. Oburza nas wykorzystywanie fake newsów w kampaniach politycznych, choć nierzadko dzielimy się ze znajomymi treściami, których wiarygodności sami nie zweryfikowaliśmy. Technologia budzi w nas emocje ambiwalentne: cieszą nas innowacje, choć przytakujemy złowróżbnym prorokom, którzy upatrują w nich zguby naszej cywilizacji. W trakcie czterech spotkań przyjrzymy się temu fenomenowi i spróbujemy naszkicować odpowiedź na najbardziej palące pytania dotyczące relacji, jaką ludzie tworzą i budują z maszynami. Osią spotkania zawsze będzie ogólny temat-pytanie oraz artykuł, książka, wystawa lub inny tekst kultury, o który oprzemy dyskusję.

debata 120.jpg
Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce >>>

ZOBACZ WIĘCEJ Debaty w Czwórce >>>

Cykl rozpoczęliśmy 25 stycznia o godz 10.05 - wszystko w ramach przygotowań do 23. Pikniku Naukowego, który w tym roku odbędzie się pod hasłem "My i maszyny". Naszym gościem jest Kuba Piwowar, socjolog, analityk, doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS, gdzie z perspektywy kulturoznawczej zajmuje się etyką analizy danych, algorytmów i sztucznej inteligencji oraz społecznymi i kulturowymi aspektami rozwoju technologii. Członek Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. Absolwent socjologii na Uniwersytecie SWPS, podyplomowych studiów Gender Studies w IBL PAN, historii sztuki w Collegium Civitas oraz Marketing Academy w The Wharton School na University of Pennsylvania. 

Kuba Piwowar, ekspert Czwórki/fot. Bartosz Szymański Kuba Piwowar, ekspert Czwórki/fot. Bartosz Szymański

Daty i tematy spotkań:

25 stycznia dyskutować będziemy o tym, dlaczego niektórzy nie boją się robotów i o popkulturowych źródłach strachu przed technologią w społeczeństwach zachodnich. Dyskusja wokół książki Jennifer Robertson “Robo Sapiens Japanicus”; źródła i przejawy strachu przed technologią w kulturze zachodu; kontekst japoński i - szerzej - azjatycki. Jakie szanse i nadzieje budzi rozwój robotyki?

22 lutego tematem rozmowy będą roboty bez ciała: kultura i algorytmy. W jaki sposób algorytmizacja wpłynęła na to, jak odbieramy kulturę?

29 marca sprawdzimy, co humaniści i artyści wiedzą o maszynach i jak opisują nasze z nimi relacje?

26 kwietnia omówimy przyszłość relacji ludzi z maszynami. Jakie są możliwe scenariusze?

***

Na audycję "Stacja Kultura" zapraszamy także codziennie, od poniedziałku do piątku po godz. 10.05. Program prowadzi Kasia Dydo. 

mat. pras./kd/pj


Czytaj także

Inteligentny dron z mózgiem pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:20
Drony to latające roboty. Najczęściej używane są do filmowania, ale te najnowocześniejsze podają też jedzenie w restauracjach. Technologia wciąż jest rozwijana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Robotów. Misja: Bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 18:00
Niedawno odbyła się trzecia edycja imprezy prezentującej najnowsze osiągnięcia w robotyce. Oto nasza relacja!
rozwiń zwiń