Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 16:30
W 2006 roku dostęp do internetu miało zaledwie 40 procent Polaków. Przez nieco ponad dekadę dokonała się prawdziwa rewolucja technologiczna, której skutki zauważyć można na wielu płaszczyznach.
Audio
  • Jak zmieniły nas nowe technologie? Dyskutują dr Anetta Janowska, Jakub Kuś i Piotr Gnyp (Czat Czwórki/Czwórka)
Debata w studiu Czwórki
Debata w studiu CzwórkiFoto: Michał Piwowarek

Zamiast regałów pełnych książek mamy czytnik i dostęp do publikacji całego świata. Zamiast płyt CD - cyfrową muzykę. Źródła informacji stały się dostępne dla każdego na "kliknięcie". - Z nowych technologii trzeba korzystać mądrze, inaczej negatywnych psychologicznych konsekwencji może być wiele - mówił psycholog Jakub Kuś.

A jak przekonywała ekonomistka kultury dr Anetta Janowska, nie ma szkół, które nauczyłyby nas właściwego korzystania z dobrodziejstw technologicznych. - Potrzebne są nie wiedza, a nowe kompetencje, umiejętność poruszania się w cyfrowym świecie - mówiła ekspertka.

Jak podkreślał zaś Piotr Gnyp ekspert nowych technologii, za bardzo ufamy internetowym wyszukiwarkom. - Najmłodsze pokolenie przyjmuje za pewnik to, co znajdzie w sieci. A cyfrowa przestępczość, czy nawet zwykłe manipulowanie faktami może być dla tych ludzi bardzo krzywdzące. Ale to wiemy dopiero teraz, i uczymy się przed tym bronić, wcześniej nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy - tłumaczył ekspert.

Jak poprzez technologię zmieniły się nasze nawyki kulturowe i stosunek do czasu i przestrzeni? Czy czeka nas cyfrowy szok i jakie nowinki technologiczne pojawią się w naszym życiu w najbliższym czasie? Jakie szanse, a jakie zagrożenia niesie kultura cyfrowa? Między innymi o tym dyskutowali eksperci. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej debaty przeprowadzonej w studiu Czwórki.

debata czwórka kanony piękna kobiety 1200x660.JPG
Kanony kobiecego piękna. Debata w Czwórce

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Anetta Janowska (ekonomistka kultury, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Jakub Kuś (psycholog Uniwersytet SWPS), Piotr Gnyp (Platige Image)

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 15.08

kd/jsz


Czytaj także

Gry dobre na wszystko. Jak wykorzystać umiejętności gracza w realu?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 16:35
Krzysztof Wojewodzic, Wojciech Urbanowicz i Konrad Chmielewski to młodzi pasjonaci, którzy postanowili przekonać świat do tego, że gry mogą uczyć, rozwijać i pomagać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyzwania cyfryzacji. Jak zmieni się nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:32
Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w 2017 roku wystartuje program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego i nastąpi "pełna produkcyjna dostępność" tej usługi elektronicznej. Drugi etap cyfryzacji obejmuje mobilne prawo jazdy, a trzeci dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualna rzeczywistość. Staje się codziennością?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:00
- Zauważyliśmy, że w sieci temat wirtualnej rzeczywistości ostatnio pojawia się nie tylko w kontekstach nerdowskich - tłumaczy w Czwórce Magdalena Pawłowska z Instytutu Monitorowania Mediów, który opracował raport "Wirtualna rzeczywistość nie tylko dla nerdów".
rozwiń zwiń