Premiery tygodnia. "Historyczny bryk", "ciepła satyra" i "inspirowana Lemem opowieść o relacji"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:20
Na ekranach polskich kin możemy już oglądać "Piłsudskiego" Michała Rosy, kontynuację serialu "Downton Abbey" i "Głos Pana". 
Audio
  • Łukasz Muszyński opowiada o najnowszych premierach kinowych (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu Piłsudski. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Borys Szyc
Kadr z filmu "Piłsudski". W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Borys SzycFoto: mat. promocyjne / Next Film / fot. Jarosław Sosiński

"Piłsudski" to jedna z największych polskich produkcji historycznych ostatnich lat. Michał Rosa, reżyser m.in. "Co słonko widziało", "Szczęścia świata", "Ciszy" i części odcinków "Czasu honoru", tym razem podjął się dużego przedsięwzięcia. - W przypadku obrazu "Piłsudski" Michał Rosa jest i autorem scenariusza i reżyserem - podkreśla Łukasz Muszyński. - Gdy zdjęcia się rozpoczęły Rosa zapowiadał, że "Piłsudski" pokaże nam zupełnie inną twarz jednego z ojców niepodległej Polski. Dowiadujemy się, że był barwną osobowością, nie tylko postacią z pomnika, mężem stanu, ale też facetem, który miał niezwykle wysokie libido, był pieniaczem i terrorystą - dokonywał zamachów terrorystycznych. Oczywiście historycy o tym wiedzą doskonale. To nie są fakty trzymane w tajnych teczkach, ale dla masowego widza to będzie coś ciekawego. Sam film nie zrobił na mnie dużego wrażenia, wydał mi się brykiem historycznym zainscenizowanym w konwencji "Sensacje XX wieku", ale z większym budżetem - dodaje. 

A jak w roli Józefa Piłsudskiego sprawdził się Borys Szyc? Jak przedstawione są kobiety wodza Polski? Czy film ma szanse na Złote Lwy na FPFF w Gdyni? O tym m.in. w nagraniu z audycji. 


Druga propozycja przygotowana przez Łukasza Muszyńskiego to "Dowton Abbey", film głównie dla fanów sześciu sezonów serialu pod tym samym tytułem. - Fani tego świata w filmie odnajdą się doskonale, pozostali mogą się czuć troszkę zagubieni, bo bohaterowie niosą ze sobą duży bagaż doświadczeń, wspomnień, emocji - mówi krytyk filmowy. 

"Downton Abbey" to opowieść o tytułowej posiadłości, w której mieszka arystokratyczna rodzina i jej służba. - Serial portretuje społeczeństwo klasowe w Wielkiej Brytanii, w czasach międzywojennych - przybliża gość Kasi Dydo. - Są tu smaczki, napięcia, romanse, intrygi. To ciepła satyra - dodaje.

Filmem, którego powinniśmy szukać w kinach studyjnych jest "Głos Pana", a wyreżyserował go György Pálfi, inspirowany prozą Stanisława Lema, jedną z wybitniejszych jego powieści, a jednocześnie będący jej kontynuacją. - "Głos Pana" to opowieść profesora matematyki Petera Hogartha, który zostaje zaproszony do wzięcia udziału w tajnym projekcie naukowo-militarnym - chodzi o deszyfrowanie kodu od innej cywilizacji z kosmosu - opowiada Łukasz Muszyński. - W filmie jest też syn naukowca. To opowieść o relacji miedzy nieobecnym ojcem, a synem - dodaje. 

Więcej na temat wszystkich filmów, w nagraniu z audycji "Stacja Kultura". 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy z Filmweb.pl)

Data emisji: 13.09.2019

Godzina emisji: 10.12

pj/kul

Czytaj także

Premiery filmowe: "Aladyn", "Brightburn: Syn ciemności"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 13:20
Disney "uczłowiecza" Aladyna, David Yarovesky straszy "Synem ciemności", a Jeanne Herry opowiada o "Wymarzonym". Na co w weekend wybrać się do kina?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Anna", "Ja teraz kłamię" i "Sekretne życie zwierzaków domowych 2"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 13:48
Jedną z premier omawianych przez Łukasza Muszyńskiego była "Anna" w reżyserii Luca Bessona. - Ten reżyser robił filmy o silnych kobietach zanim to stało się modne. Wystarczy spojrzeć na takie obrazy jak Nikita, czy "Leon Zawodowiec"- mówił krytyk filmowy.
rozwiń zwiń