Na Stalowej kwitnie sztuka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:36
Stalowa to warszawska ulica, wytyczona jeszcze przed wojną. W latach 90., jak cała Praga Północ, nie cieszyła się dobrą opinią, jednak w wiek XXI weszła pełna galerii i życia kulturalnego. 
Audio
  • Na Stalowa Art Weekend zapraszają Anna Madejska i Paulina Dmitruk (Stacja Kultura/Czwórka)
Ulica Stalowa w Warszawie
Ulica Stalowa w WarszawieFoto: Stalowa News

- Ta bardzo piękna historyczna ulica zaskarbiła sobie serca artystów i nie tylko - mówi Paulina Dmitruk, współorganizatorka Stalowa Art Weekend. - Na samej Stalowej i w jej najbliższej okolicy jest dziś aż 6 galerii sztuki: Pragaleria, Galeria Stalowa, Galeria Nizio, Po prawej stronie Wisły, Spektrum, Żywa galeria, a także liczne pracownie artystyczne. Charakterystyczną cechą Pragi jest też to, że ludzie tu lubią ze sobą współpracować. To wykorzystujemy podczas Stalowa Art Weekend - dodaje. 

Bez wątpienia na Stalową artystów, turystów, ale i mieszkańców Warszawy przyciąga wyjątkowa atmosfera ulicy, przepiękna przedwojenna architektura. Organizatorki Stalowa Art Weekend taką Stalową chcą zaprezentować podczas organizowanych spacerów, prowadzonych przez Praską Ferajnę. - Zapraszamy na spacery po galeriach, które zaczynamy już o 11.00 w sobotę i niedzielę, 19 i 20 października - mówi Anna Madejska. - Podczas wydarzenia zostanie otwartych aż 9 nowych wystaw. Będą oprowadzania z kuratorami, ale można je też odwiedzać na własną rękę - dodaje. 

Podczas Stalowa Art Weekend nie zabraknie wydarzeń filmowych, warsztatów czy spektaklu teatralnego. Czyje prace będzie można zobaczyć? Jakie pracownie odwiedzić? O tym m.in. w nagraniu rozmowy ze studia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Paulina Dmitruk, Anna Madejska (organizatorski Stalowa Art Weekend) 

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 10.14

pj/kd

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Slajdy z dzieciństwa, surrealizm i geometria

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 16:18
- Dzisiejsze zwiedzanie muzeów zaczynamy od Pragi, tam, w galerii Leica przez kilka najbliższych tygodni można oglądać prace Katy Sedlák - zapraszała dziennikarka Czwórki, Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farba znaczy krew. Kobiety o kobietach i malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:03
- Tytuł wystawy "Farba znaczy krew" to przewrotne siegnięcie po tytuł innego utworu kultury - książki byłego myśliwego Zenona Kruczyńskiego - wyjaśnia Natalia Sielewicz, kuratorka ekspozycji w MSN. - Publikacja była pewnego rodzaju comingoutem, opisaniem całego procederu myśliwstwa - dodaje. 
rozwiń zwiń