X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Literaccy nobliści z Europy Środkowej. Tokarczuk i Handke

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 14:15
Olga Tokarczuk i Peter Handke zostali ogłoszeni laureatami literackiej nagrody Nobla. Te dwa szczególne wyróżnienia powędrowały w ręce autorów środkowoeuropejskich. 
Audio
  • Kinga Michalska opowiada o nagrodach Nobla dla Olgi Tokarczuk i Petera Handke (Stacja Kultura/Czwórka)
Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. O przyznaniu nagrody poinformował sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Mats Malm. Laureatem wyróżnienia za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke.
Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. O przyznaniu nagrody poinformował sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Mats Malm. Laureatem wyróżnienia za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke.Foto: PAP/EPA/GEORG HOCHMUTH / FACUNDO ARRIZABALAGA

Olga Tokarczuk, już po otrzymaniu informacji o Noblu, powiedziała, że cieszy się, że otrzymała tę nagrodę razem z Peterem Handke, jako pisarze Europy Środkowej Kinga Michalska 

- Wisława Szymborska mówiła, że kultura masowa, kultura popularna jest dla niej ważna. Lubiła się bawić formą pisząc limeryki, drobne wierszyki, mniej poważne - wspomina Kinga Michalska. - U Olgi Tokarczuk, w jej twórczości, też pojawiają się formy przejściowe np. powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" bywa określana jako trochę kryminał, thriller. Pamiętam, że krytycy o niej mówili, że Tokarczuk tak jak Umberto Eco łączy wysoką formę z niską i treść z bardziej popularną otoczką - dodaje. 


shutterstock książki 1200.jpg
Dwa literackie Noble w 2019. Odzyskane zaufanie i typy bukmacherskie

Kinga Michalska dużym sentymentem darzy powieść noblistki "Prawiek i inne czasy". - Magiczny świat, który ona wykreowała bardzo mi się podobał. To była opowieść i lokalna, i uniwersalna. To jest chyba coś, na co zwrócili uwagę też członkowie Szwedzkiej Akademii. Te opowieści musza przemawiać do ludzi poza Polską - podkreśliła.

Olga Tokarczuk od lat była wymieniana w gronie faworytów do nagrody literackiej Nobla. Po jej otrzymaniu bardzo lojalnie podziękowała też swoim tłumaczkom, za to że rozpowszechniają jej literaturę. 

Peter Handke otrzymał literackiego Nobla za 2019 rok. To autor piszący powieści i dramaty, zachwyca pewna awangardowość jego twórczości dramatycznej. 

1200x660_PR4_nobel-literatura_01a-04.jpg
Olga Tokarczuk. Noblistka, która zapada się w seriale

- Odnajdujemy wiele lingwistycznych eksperymentów w jego twórczości - podkreśla Kinga Michalska. - Jest też autorem słuchowisk radiowych, związany jest ze światem kina. Wspólnie z Wimem Wendersem pracował przy filmie "Niebo nad Berlinem" - dodaje. 

Jak zauważa gość Czwórki, niektóre środowiska literackie zaprotestowały przeciwko wyborowi Szwedzkiej Akademii, a to ze względu na dość radykalne sądy polityczne pisarza np. dotyczące wojen bałkańskich. 

A po jakie książki obojga noblistów powinniśmy sięgnąć? Od czego zacząć czytanie Tokarczuk i Handkego? O tym m.in. w nagraniu rozmowy ze "Stacji Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 10.41

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książki 2018 roku - podróże, biografie i silne kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 12:20
Co prawda w tym roku nie przyznano literackiego Nobla, ale to nie znaczy, że w świecie książek nic się nie działo.
rozwiń zwiń