Melchiory 2019. Na temat reportażu często trafia się przez przypadek

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 14:29
Ewelina Kosałka-Passia, Jakub Tarka, Dominik Gil, Antoni Rokicki odebrali nagrody podczas XV Gali Reportażystów "Melchiory 2019". 
Audio
  • Nagrodzeni reportażyści opowiadają o swoich reportażach (Stacja Kultura/Czwórka)
Melchiory 2019
"Melchiory 2019"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Co roku w Polsce powstają dziesiątki reportaży radiowych i telewizyjnych. Podczas Gali Polskich Reportażystów "Melchiory 2019" jury wybrało najlepsze z nich. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała dwie równorzędne nagrody specjalne: Ewelinie Kosałce-Passii z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Schowane w pamięci" i Jakubowi Tarce ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument "Wirtuoz". Jak się okazało reportaż Jakuba Tarki jest pierwszym reportażem Polskiego Radia o postaci Ignacego Jana Paderewskiego. 

melchiory wojciech kusiński 1200.jpg
Melchiory 2019. Twórcy najlepszych reportaży nagrodzeni

- To się zaczęło od innego reportażu, od innej audycji - wspomina autor "Wirtuoza". - Gdy nagrywałem pana profesora Kerntopfa, potomka producentów pianin i fortepianów w Warszawie. Powiedział mi o przyjaźni jego niemieckiej, spolonizowanej rodziny z Ignacym Janem Paderewskim, który lata dziecięce niemal spędził w fabryce pianin i fortepianów. Tam mógł korzystać z wszystkich instrumentów, tam ćwiczył, korzystał z pomocy dzieci państwa Kertopfów, chodził na koncerty. Przez wiele lat mu pomagali i wspierali go finansowo. Tak zainteresowałem się tą postacią, a że interesuję się literaturą i muzyką, to są dwie moje wielkie pasje, to postanowiłem to połączyć w audycji dokumentalnej - w dokumencie radiowym - podkreśla. 

Nagrodę Grand Prix KRRiTV odebrał Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin za reportaż "Tablica" o Bronisławie Wilgosie, pseudonim "Wilk", żołnierzu podziemia niepodległościowego. - Naturalnym wydało mi się, że skoro już trafiłem na tę historię, a ona jest tak bulwersująca, to trzeba o tym opowiedzieć, bo wymaga tego poświecenie tego człowieka, wymaga tego rozliczanie tych historii, które trwa do dzisiaj. To był taki ludzi odruch. To był mój reportażowy debiut - podkreśla wyróżniony. 

Stypendium im. Jacka Stwory dla młodych twórców powędrowało w ręce Antoniego Rokickiego za reportaż "Misja", o rodzinie próbującej poradzić sobie po śmierci syna. Dzięki nagrodzie młody dziennikarz będzie mógł pracować nad wybranym tematem pod okiem doświadczonych reportażystów. - Pracę nad tym reportażem odczułem bardzo mocno. Zdarzało się, że zasypiając miałem przed oczami to spotkanie, w głowie krążyły mi słowa, które usłyszałem - zdradza. - Jeśli ktoś decyduje się na reportaż, to musi mieść świadomość, że to praca o której myśli się cały czas 7 dni w tygodniu - dodaje. 

Radiowy reportażysta roku 2019 został Mariusz Kamiński. - To ważny moment w tym, co robię ponad 20 lat - podkreślił. - Reportaż to dla mnie spotkanie z drugim człowiekiem. Nie zdarzyło mi się żeby reportaże były do siebie podobne - dodał. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Dominika Klimek

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 10.14

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Melchiory 2019. Twórcy najlepszych reportaży nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:10
Podczas XV Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2019" poznaliśmy nazwiska autorów najlepszych reportaży. Są w śród nich doświadczeni dziennikarze, ale też młodzi ambitni twórcy. 
rozwiń zwiń