X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Melchiory 2019. Na temat reportażu często trafia się przez przypadek

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 14:29
Ewelina Kosałka-Passia, Jakub Tarka, Dominik Gil, Antoni Rokicki odebrali nagrody podczas XV Gali Reportażystów "Melchiory 2019". 
Audio
  • Nagrodzeni reportażyści opowiadają o swoich reportażach (Stacja Kultura/Czwórka)
Melchiory 2019
"Melchiory 2019"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Co roku w Polsce powstają dziesiątki reportaży radiowych i telewizyjnych. Podczas Gali Polskich Reportażystów "Melchiory 2019" jury wybrało najlepsze z nich. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała dwie równorzędne nagrody specjalne: Ewelinie Kosałce-Passii z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Schowane w pamięci" i Jakubowi Tarce ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument "Wirtuoz". Jak się okazało reportaż Jakuba Tarki jest pierwszym reportażem Polskiego Radia o postaci Ignacego Jana Paderewskiego. 

melchiory wojciech kusiński 1200.jpg
Melchiory 2019. Twórcy najlepszych reportaży nagrodzeni

- To się zaczęło od innego reportażu, od innej audycji - wspomina autor "Wirtuoza". - Gdy nagrywałem pana profesora Kerntopfa, potomka producentów pianin i fortepianów w Warszawie. Powiedział mi o przyjaźni jego niemieckiej, spolonizowanej rodziny z Ignacym Janem Paderewskim, który lata dziecięce niemal spędził w fabryce pianin i fortepianów. Tam mógł korzystać z wszystkich instrumentów, tam ćwiczył, korzystał z pomocy dzieci państwa Kertopfów, chodził na koncerty. Przez wiele lat mu pomagali i wspierali go finansowo. Tak zainteresowałem się tą postacią, a że interesuję się literaturą i muzyką, to są dwie moje wielkie pasje, to postanowiłem to połączyć w audycji dokumentalnej - w dokumencie radiowym - podkreśla. 

Nagrodę Grand Prix KRRiTV odebrał Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin za reportaż "Tablica" o Bronisławie Wilgosie, pseudonim "Wilk", żołnierzu podziemia niepodległościowego. - Naturalnym wydało mi się, że skoro już trafiłem na tę historię, a ona jest tak bulwersująca, to trzeba o tym opowiedzieć, bo wymaga tego poświecenie tego człowieka, wymaga tego rozliczanie tych historii, które trwa do dzisiaj. To był taki ludzi odruch. To był mój reportażowy debiut - podkreśla wyróżniony. 

Stypendium im. Jacka Stwory dla młodych twórców powędrowało w ręce Antoniego Rokickiego za reportaż "Misja", o rodzinie próbującej poradzić sobie po śmierci syna. Dzięki nagrodzie młody dziennikarz będzie mógł pracować nad wybranym tematem pod okiem doświadczonych reportażystów. - Pracę nad tym reportażem odczułem bardzo mocno. Zdarzało się, że zasypiając miałem przed oczami to spotkanie, w głowie krążyły mi słowa, które usłyszałem - zdradza. - Jeśli ktoś decyduje się na reportaż, to musi mieść świadomość, że to praca o której myśli się cały czas 7 dni w tygodniu - dodaje. 

Radiowy reportażysta roku 2019 został Mariusz Kamiński. - To ważny moment w tym, co robię ponad 20 lat - podkreślił. - Reportaż to dla mnie spotkanie z drugim człowiekiem. Nie zdarzyło mi się żeby reportaże były do siebie podobne - dodał. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Dominika Klimek

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 10.14

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Melchiory 2019. Twórcy najlepszych reportaży nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:10
Podczas XV Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2019" poznaliśmy nazwiska autorów najlepszych reportaży. Są w śród nich doświadczeni dziennikarze, ale też młodzi ambitni twórcy. 
rozwiń zwiń