Seriale do słuchania - najlepsze soundtracki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:30
Twórcy filmowi coraz większą wagę przywiązują do soundtracków. Nic więc dziwnego, że zdarza się i tak, że czasami bardziej pamiętamy to, jak serial brzmiał niż jak wyglądał.
Audio
  • Serialowe ścieżki dźwiękowe poleca dziennikarz muzyczny Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/dom. publiczna/StockSnap

Czytaj także
shutterstock wielkie kłamstewka 1200.jpg
"Wielkie kłamstewka". Czy drugi sezon nakręcono dla Meryl Streep?

Przypadek Kiwanuki

Gdyby nie "Wielkie kłamstewka" Ameryka prawdopodobnie nie zachwyciłaby się głosem Michaela Kiwanuki. Brytyjski muzyk w jednym z wywiadów przyznał, że tuż przed premierą serialu planował trasę po USA. Niestety bilety na koncerty nie sprzedawały się. Sytuacja diametralnie zmieniła się tuż po emisji pierwszego odcinka. - W tym serialu pojawiają się także inne pięknie brzmiące męskie głosy - m.in. Leona Bridgesa, Elvisa Presleya i Neila Younga - opowiada Damian Sikorski.

Czytaj także
daniel spaleniak damian sikorski 1200.JPG
Daniel Spaleniak: świat seriali upomniał się o moją muzykę

Daniel Spaleniak w "Ozarku"

W Polsce także mamy twórców muzyki filmowej, o których upomniał się świat. W tym gronie znajduje się Daniel Spaleniak, współtwórca ścieżki dźwiękowej do serialu "Ozark". - Pracuję w ten sposób, że zbieram materiał przez dwa lata, ale tak naprawdę doszlifowuję go dwa-trzy miesiące przed wydaniem - opowiada artysta. - Kiedy jest już gotowy, dostarczam kompozycje mojemu agentowi. Tak powstają moje płyty, a muzyka z tych płyt czasami trafia do seriali - dodaje.

Historia muzyki w odcinkach

Interesującą ścieżkę dźwiękową ma także nowy sezon popularnego serialu medycznego "Grey's Anatomy", czyli "Chirurgów". Zachwyty do dziś wzbudza oprawa "Stranger Things". Warto także poświęcić czas muzyce z serialu "Opowieści podręcznej".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 10.40

kul

Czytaj także

Anna Karczmarczyk: marzenia są nieodłączną częścią mnie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 12:23
- Mała Ania Karczmarczyk, gdy miała lat 7 marzyła, że albo zostanie żołnierzem Marines, albo aktorką - mówi w Czwórce już duża Ania Karczmarczyk. - Miałam starszego brata, razem ćwiczyliśmy karate i lubiliśmy się bić, w takim dobrym sensie. Sztuki walki mają przepiękny kodeks i cudowną moralność. Pociągało mnie też aktorstwo i to marzenie spełniłam - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seriale, które przekraczają granice: "Euforia", "S-Town", "Line of duty"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 14:40
- Seriale to nie jest domena tylko telewizji czy serwisów streamingowych, ale także radia. "S-Town" jest arcydzydziełem w tej klasie - zapewnia dziennikarka i krytyczka filmowa Kaja Klimek.
rozwiń zwiń