Polecamy książki: "Oficer i szpieg" Roberta Harrisa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:52
"Oficer i szpieg" to oparty na faktach thriller polityczno-szpiegowski. - To także uniwersalna opowieść o tym, jak jeden człowiek może zmienić bieg historii - mówiła Kinga Michalska.
Audio
  • O książce "Oficer i szpieg" Roberta Harrisa i o tle afery Dreyfusa opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Okładka książki Oficer i szpieg
Okładka książki "Oficer i szpieg"Foto: mat. pras.

srebrna droga stina jackson 1200.JPG
Polecamy książki. Stina Jackson - "Srebrna droga"

"Oficer i szpieg" to powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku. Autor połączył schematy powieści szpiegowskiej i thrillera sądowego, wzbogacając je nastrojowymi opisami francuskiej rzeczywistości czasów Emila Zoli. - Młody oficer, stając się szefem tajnych służb wywiadowczych odkrywa, że w sprawie Dreyfusa zostały sfabrykowane dowody. Sam, choć jest jego przeciwnikiem, zaczyna dążyć do prawdy - opowiadała Kinga Michalska.

To, jak podkreślała ekspertka w Czwórce, opowieść o "wynaturzeniu wszelkiej władzy". - System, który został stworzony po to, by bronić człowieka, czy sądy, które mają sprawiedliwie sądzić - mówiła Kinga Michalska - jak się okazuje, nadużywają tej władzy. W imię "bezpieczeństwa narodowego" władza potrafi poświęcić obywatela bez wyrzutów sumienia. W przypadku "afery Dreyfusa" jest jeszcze sprawa tego, w jaki sposób ktoś, kto z góry skazany jest na niepowodzenie, na przykład z powodu swojego pochodzenia, może walczyć z systemem. Tu okazuje się, że nie może walczyć - mówiła Michalska. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Robert Harris specjalizuje się w thrillerach historycznych. W kinach można oglądać film na podstawie jego powieści "Oficer i szpieg". - To człowiek, którego interesują mechanizmy działania wielkiej polityki, i to właśnie widać w jego książkach. Swoją pisarską karierę zaczynał od literatury faktu - mówiła Kinga Michalska. I opowiadała o pozostałych powieściach wybitnego pisarza.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 11.40

kd/pj

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń