Przekrój XX-wiecznego społeczeństwa w fotografii i moda, która jest sztuką

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 19:43
Fotografie, obrazy, rzeźby, grafiki i wiele innych dzieł sztuki możemy oglądać w muzeach i galeriach na całym świecie. Gdzie znaleźć te najciekawsze? Podpowiada Adrianna Janiszewska. 
Audio
  • Podróż po europejskich galeriach: Porto, Wiedeń, Sztokholm, Londyn (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Londyn, Tate Museum

W Tate Modern w Londynie możemy oglądać wystawę pt. "Artist Rooms". Prezentuje ona ponad 600 fotografii autorstwa Augusta Sandera zaczerpniętych z jego projektu "Ludzie XX wieku". Jest pierwszą z cyklu czterech wystaw fotograficznych, które zostaną otwarte jesienią. W tym roku w Tate Museum będziemy mieli okazję zobaczyć zdjęcia czterech najbardziej wpływowych artystów XX wieku. 

Sander starał się oddać prawdziwy obraz niemieckiego społeczeństwa fotografując ludzi w różnym wieku i różnych profesji. Jak wyglądali mieszkańcy niemieckich miast w XX wieku i jak bardzo różnią się od współczesnych Niemców? Tego dowiemy się odwiedzając Muzeum Tate w Londynie. 

Sztokholm, Sven-Harrys 

W Sztokholmie, w muzeum Sven-Harrys będziemy śledzić powiązania między sztuką a modą. - Prace zebrane na wystawie "Art in Fashion" badają wątki łączące sztukę i modę - mówiła Ada Janiszewska. Znajdziemy tu dzieła takich artystów jak Nikoline Liv Andersen, BITE, Martin Bergström, Ann Bonander Looft, Selam Fessahaye, Mark Kenly Domino Tan, Linda Nurk, Astrid Olsson, Diana Orving, Stina Randestad, Olivier Saillard, Bea Szenfeld, Henrik Vibskov, czy Wilhja.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Sven-Harrys konstmuseum (@svenharryskonstmuseum)


Kuratorka wystawy Cay Bond jest doświadczoną dziennikarką modową. Do projektu zaprosiła jedenastu szwedzkich i zagranicznych projektantów, na których prace wyraźnie wpłynęła moda. - Wystawa to z jednej strony nowoczesność i awangarda, z drugiej ukłon dla tradycyjnego rzemiosła i wzornictwa - komentowała Ada Janiszewska. 

W "Stacji kultura" odwiedziliśmy także Portugalię, gdzie wyruszyliśmy śladami historycznego Porto, zajrzeliśmy też do Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu, gdzie sprawdzaliśmy, czy Austria może zawalczyć o miano ikony stylu na równi z Francją czy Włochami. Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 10.14

ac/kd

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Rumunia stawia na sztukę współczesną

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 16:20
- Jesli ktoś planuje wakacje spędzić w Rumunii powinien wybrać się do galerii 418, która prezentuje teraz prace Alberta Kaana, rzeźbiarza z rocznika 1993 - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Szczęścia w Zakopanem. Naładuj się pozytywną energią

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 20:45
Czym jest szczęście i gdzie je znaleźć? Twórcy "Be Happy" Museum przekonują, że w Zakopanem. To tam mieści się Muzeum Szczęścia nazywane jednym z najbardziej "istagramowych" miejsc na mapie Polski. Co w nim znajdziemy?
rozwiń zwiń