Fryderyk 2020. Muzyka wobec nowych technologii i zmian klimatu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 14:38
Gala wręczenia Fryderyków już tuż, tuż. W ramach FRYDERYK Festiwal 2020 już po raz drugi zorganizowana zostanie konferencja poświęcona rynkowi muzycznemu. Tym razem tematami są nowe technologie i ekologia. 
Audio
  • Piotr Welc zaprasza na Konferencję FRYDERYK 2020 "Muzyka przyszłości – przyszłość muzyki"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/whiteMocca

- Myślę, że zmiany klimatyczne niosą ze sobą też wyzwania wobec muzyki. Chodzi tu o kwestię odpowiedzialności muzyków, artystów, za to, co mówią i co robią, i ich świadomości, jaki to ma wpływ na ich odbiorców - mówi Piotr Welc, koordynator Fryderyk Festiwal 2020. - Biorąc pod uwagę, że artyści takiej rangi jak Coldplay ogłaszaj, że nie będą podróżować samolotami, by nie emitować zbędnych ilości dwutlenku węgla, że polscy artyści, jak Natalia Przybysz jeśli produkują płytę winylową, to z materiałów odzyskanych, to ta ekologia ma znaczenie - dodaje. 

Gość Kasi Dydo podkreśla, że ten wątek ma znaczenie w kwestii świadomości, jaki wpływ mają artyści na opinię publiczną, na zmiany stylu życia. Podkreśla, że ekologia nie jest komercyjna. - Coraz więcej artystów wplata w swoją twórczość wątki troski o nas, o środowisko - zaznacza. 

W Katowicach w dniach 8 oraz 14 i 15 marca czekają na nas wyjątkowe panele. Pierwszy dzień konferencji będzie dotyczył problemów muzyki poważnej, często problemów nieuświadomionych. - Pierwszy panel ma tytuł "Czy istnieje życie poza Facebookiem?", jest skierowany do twórców i animatorów, którzy zajmują się muzyką niekoniecznie popularną - zdradza Piotr Welc. - Drugi dotyczy konkursów kompozytorskich, trzecie roli nagrań w świecie muzyki klasycznej - w którym udział wezmą znamienici goście m.in. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor Programu 2 Polskiego Radia i Jacek Hawryluk – wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia - dodaje. 

14 i 15 marca to druga część konferencji - dotycząca muzyki rozrywkowej. Piotr Welc zaprasza i na dyskusje, i na warsztaty. Kasia Dydo zwraca uwagę na niezwykle ciekawych panelistów czy tematy np. te dotyczące muzyki i e-sportu, produkcji muzycznej czy odpowiedzialności społecznej w muzyce. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Piotr Welc (koordynator Fryderyk Festiwal 2020)

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 11.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Igor Seider: na scenie zostawiamy 200 procent siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:58
Te wakacje były dla Igora Seidera, wokalisty projektów MamaSellita i Igorilla, wyjątkowe. Koncertując z zespołem, pracował jednocześnie nad własnym solowym krążkiem "Wbrew", który ukazać ma się już 29 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyki 2019. Blaski i cienie - relacja Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:28
Za nami 25. gala rozdania najważniejszych polskich nagród muzycznych. W tym roku Fryderyki po raz pierwszy odbywały się w Katowicach, w zmienionej formule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bisz i Radex ruszają w trasę. Gdzie usłyszymy "Ducha oporu"?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 17:35
Bisz/Radex to projekt Radexa Łukasiewicza, lidera zespołu Pustki, i Jarka Bisza (B.O.K) Jaruszewskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich raperów.
rozwiń zwiń