"Kontrola" - internetowy viral o miłości

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 14:55
Pierwszy odcinek tego serialu powstał, gdy reżyserka, Natasza Parzymies miała 18 lat. Była to praca szkolna, na zaliczenie. Dziś w serwisie You Tube obejrzano go 13 milionów razy. 
Audio
  • Reżyserka serialu Natasza Parzymies, aktorka Ewelina Pankowska i operator Filip Pasternak opowiadają o "Kontroli" (Stacja Kultura/Czwórka)
Reżyserka serialu Natasza Parzymies, aktorka Ewelina Pankowska i operator Filip Pasternak
Reżyserka serialu Natasza Parzymies, aktorka Ewelina Pankowska i operator Filip PasternakFoto: Czwórka/Mateusz Tomaszuk

- Ten szum medialny wokół serialu jest dla nas bardzo zaskakujący i bardzo fajny - przyznaje reżyserka. - Ten serial robiliśmy od roku i dopiero teraz media się tym zainteresowały. Jesteśmy już po zdjęciach, mamy zakończony ten kawałek historii, poszliśmy dalej - dodaje aktorka Ewelina Pankowska. 


Hunters Al Pacino 1200.jpg
Seriale przesuwają granice. "Hunters", "Kontrola" i "Ucieczka z Dannemory"

Początki i inspiracje

Wielu zadziwia młody wiek i reżyserki i całej ekipy serialu. Kasia Dydo głośno zastanawia się, czy pierwszy film nakręciła w wieku 5 lat. - Nie chcę, żeby to była ckliwa historia o wielkim marzeniu, ale ja rzeczywiście od małego chciałam robić takie rzeczy - mówi Natasza Parzymies w "Stacji Kultura". - W podstawówce dostałam pierwszą kamerę i kręciłam. Poszłam do liceum, które działa przy warszawskiej filmówce, tam się zaczęły pierwsze egzaminy i pierwsze etiudy, a potem na studiach już filmy fajniejsze - dodaje. 

Wielu z nas ma swoje ulubione filmy, ulubionych twórców. Nie są wolni od tego też członkowie ekipy "Kontroli". - Dla mnie zawsze dużym wyznacznikiem jest film "Carol" Todda Haynesa, zrobiony subtelnie, na spojrzeniach, wszytko ładne i emocjonalne. Kocham też Richarda Linklatera, więc trylogia "Przed wschodem słońca", a Filip zupełnie na odwrót - zdradza reżyserka. - Tak, mamy zupełnie inne gusta. Jestem fanem kina amerykańskiego lat 80. np. "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" i inne tego typu filmy. Trochę się dopełniamy tutaj - dodaje Filip Pasternak, operator. 

Nie było planów, żeby kontynuować "Kontrolę". Ja się cieszyłam, że to jest duża historia, opisana w krótkiej formie. O miłości - z początkiem, rozwinięciem i zakończeniem. I koniec Natasza Parzymies

Wyświetl ten post na Instagramie.

Episode 4 is out now! Link in bio ❤️ @control_webseries fot. @bartekcebula

Post udostępniony przez Natasza Parzymies (@natiszka)

Szkolne 4,5

Pierwszy odcinek serialu "Kontrola" był pracą zaliczeniową w szkole. Praca ekipy została oceniona na 4,5, w zwykłej pięciostopniowej skali ocen. - Nie znamy nikogo kto dostał 5 - mówią goście Czwórki. - W szkole powiedzieli, że to kawałek kina, że wierzą w te emocje, w te bohaterki i że fajnie, że weszliśmy na lotnisko, na które nie weszliśmy, bo była to Politechnika Warszawska - dodają z uśmiechem. 

Serialowa ekipa pracowała w warunkach studencko-partyzanckich: bez wynagrodzenia, lokacje udostępniano im na korzystnych warunkach, sprzęt też mieli częściowo za darmo. 

- Gdy wrzuciliśmy "Kontrolę" do sieci, to się zaczęło napędzać na You Tube'ie. Ludzie zaczęli pisać i pytać czy to fragment serialu, pierwszy odcinek, co dalej... - opowiada reżyserka. - Ja się ugięłam po pół roku - dodaje. 

O miłości i współpracy

pap orły bielenia Rycembel 1200.jpg
Orły 2020. 11 statuetek dla "Bożego Ciała"

"Kontrola" opowiada o miłości dwóch młodych dziewczyn. Jak podkreśla reżyserka to właśnie miłość, jest tym tematem o którym zawsze chciała tworzyć filmy. - To pierwszy krok w tym kierunku - mówi. - Trudno jest uchwycić chemię i emocje między ludźmi, wszystko się opiera na prostych gestach i spojrzeniach - dodaje.  

Scenariusz serialu pisała Natasza Parzymies, choć nie obyło się bez współpracy. Filip Pasternak, a także aktorzy zaangażowani byli w rozwijanie scenariusza i ewentualne poprawki. - Natasza scenariusz konsultowała z nami, aktorkami - mówi Ewelina Pankowska. - Mówiłyśmy jej, które momenty czujemy, a czego nie. Jest osobą otwartą na propozycje, współpraca przebiegała bardzo twórczo. Pracuje się z nią fantastycznie, mimo że "spięcie" czasowe jest duże. Jest utalentowana, wie co robi - dodaje. 

Na antenie Czwórki ekipa serialu zdradza, że trwają rozmowy, prace i przygotowania do drugiego sezony "Kontroli". 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Natasza Parzymies (reżyserka serialu), Ewelina Pankowska (aktorka), Filip Pasternak (operator)

Data emisji: 05.03.2020

Godzina emisji: 10:32

pj

Czytaj także

Eko-horror i eko-baśń, czyli nowe narzędzia do ratowania świata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 18:40
Globalne ocieplenie, ginące gatunki i katastrofy ekologiczne coraz częściej stają się głównym tematem filmów i seriali. - Wyróżniłabym w tym obszarze dwa nowe gatunki: eko-horror i eko-baśń jako narzędzia do ratowania świata - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seriale przesuwają granice. "Hunters", "Kontrola" i "Ucieczka z Dannemory"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 14:42
Co tydzień w studiu Czwórki polecamy serialowe nowości. Kaja Klimek nie unika "świeżynek", ale przekonuje, że czasem warto sięgnąć po serię, która jest z nami od jakiegoś czasu, a uciekła nam w gąszczu nowości. 
rozwiń zwiń