"Print Control" - w tym roku to królestwo ilustracji

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 12:28
Na rynku ukazał się 8. rocznik "Print Control". To podsumowanie dokonań polskich projektantów i grafików z ostatniego roku. Tym razem królują w nim ilustratorzy. 
Audio
  • Magda Hejlasz opowiada o wydawnictwie "Print Control" (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dragon Images

- Czuję odpowiedzialność za to, co robię - mówi Magda Hejlasz, autorka wydawnictwa. - Każdy rocznik przedstawia wybór projektów z ostatniego roku. Nie chodzi tylko o sam projekt, ale i jego wykonanie, jak zostały wydrukowane. Przy tym numerze chyba czuję jeszcze większą odpowiedzialność, ponieważ oprócz 100 projektów wśród których są plakaty, publikacje i identyfikacje wizualne znalazły się też wywiady z ilustratorami - dodaje. 

Autorka przyznaje, że tegoroczna selekcja do "Print Control" była trudna. W Polsce jest bardzo dużo ilustratorów i ciężko pokazać wszystkich. Niełatwym jest też wyznaczenie trendów w tej dziedzinie sztuki, bo wszyscy czerpią z różnych źródeł. 

- Co ciekawe ilustracja coraz częściej pojawia się w plakatach eventowych, do koncertów, a ostatnio też kinowych np. do filmu "Hejter" - mówi gość Kasi Dydo. - Taki trend, że ilustracja pojawia się w plakacie można zauważyć - dodaje. 

Od kilku lat obserwujemy boom na polską grafikę i polską ilustracje. Polskie wydawnictwa są wyróżniane i nagradzane za granicą, polscy ilustratorzy zatrudniani w zagranicznych firmach. Magda Hejlasz wspomina o wydawnictwie książek dla dzieci Dwie Siostry oraz osobie Jana Bajtlika, który zaczynał od ilustracji dziecięcej a od kilku lat związany jest z francuskim domem mody Hermès, dla którego projektuje wzory tkanin. 

- Dziś projektanci szukają siebie, a ilustracja to jest dziedzina, w której trzeba być bardzo indywidualną jednostką, szukać siebie, swego stylu, eksplorować coś bardzo specyficznego. To moment w którym może ujawnić się indywidualista - podkreśla gość Czwórki. 


***

Tytuł audycji: "Stację Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Magda Heliasz (autorka "Print Control)

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 10.31

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arena Design Awards 2019. Poznajcie najlepszych polskich projektantów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 17:35
Dobry Polski Design to dziś bardzo szerokie zagadnienie. Na całym świecie rozpoznawalne są rodzime projekty ubrań, mebli, sztuki użytkowej czy plakatu. Arena Design właśnie przyznało nagrody dla najlepszych młodych projektantów. Kogo warto śledzić w nadchodzącym 2019 roku? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze projekty polskich projektantek na "Design. Sztuka Kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 18:15
DESA Unicum zapowiada największą w historii ekspozycję poświęconą polskiemu designowi tworzonemu wyłącznie przez kobiety. Wystawa "Design. Sztuka Kobiet" to przegląd blisko dwustu najlepszych projektów rodzimych designerek ostatniego stulecia.
rozwiń zwiń