Arena Design Awards 2019. Poznajcie najlepszych polskich projektantów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 17:35
Dobry Polski Design to dziś bardzo szerokie zagadnienie. Na całym świecie rozpoznawalne są rodzime projekty ubrań, mebli, sztuki użytkowej czy plakatu. Arena Design właśnie przyznało nagrody dla najlepszych młodych projektantów. Kogo warto śledzić w nadchodzącym 2019 roku? 
Audio
  • Najlepsi polscy projektanci w Czwórce. Pytamy o ich warsztat od kuchni (Stacja kultura/Czwórka)
Antonina Kiliś, Michał Loba, Nikodem Szpunar - finaliści nagrody Arena Award 2019, dziennikarka Czwórki Katarzyna Dydo
Antonina Kiliś, Michał Loba, Nikodem Szpunar - finaliści nagrody Arena Award 2019, dziennikarka Czwórki Katarzyna DydoFoto: Michał Piwowarek/ Czwórka

Tworzy się coraz więcej dobrych rzeczy. Design stacje się coraz bardziej globalny Michał Loba

Co roku podczas targów Arena Design prezentowane są najlepiej zaprojektowane produkty. W ramach konkursu Top Design Award w tym roku po raz pierwszy wskazane zostały nazwiska, które kształtują świat designu w Polsce. Projektanci roku 2019 to nagroda przyznawana przez Arena Design dla tych, którzy mimo młodego wieku zdążyli stać się rozpoznawalną marką w swojej dziedzinie.

To, co widzimy jako efekt końcowy jest metodą wielu prób i błędów. Ze strony projektanta wymaga to ogromnego nakładu pracy Antonina Kiliś

- Nie czujemy się kreatorami świata designu. Robimy to, co kochamy, dla nas to codzienność. To miłe, że dla kogoś, kto ogląda to z zewnątrz nasza praca jest wyjątkowa - mówili goście Czwórki.

- Polska staje się dobrym miejscem dla ludzi zajmujących się wzornictwem przemysłowym. Coraz więcej producentów dostrzega potencjał w pracy z projektantem. Otrzymują unikatowy wzór tworzony wyłącznie pod ich produkcję czy usługę. Jednak rozwijanie się tej gałęzi w naszym kraju to proces, który trwa - wyjaśniali.

To, że przybywa zdolnych projektantów, jest bardzo inspirujące. Nie czujemy oddechu konkurencji na karku Nikodem Szpunar

Co pomaga młodym projektantom w docieraniu do coraz większej grupy odbiorców? Jak wygląda praca projektanta do kuchni? Za co w ramach konkursu Arena Design zostali wyróżnieni goście Czwórki? Która gałąź designu rozwija się w Polsce najlepiej? M.in. o tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Antonina Kiliś, Michał Loba, Nikodem Szpunar (projektanci roku 2019 według Arena Design)

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 11.07

Czytaj także

Pomaganie jest sztuką. Rusza trzecia edycja projektu "Sztuka teraz"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 14:33
Na wystawie znajdzie się 100 prac znakomitych współczesnych artystów polskich, m.in. Normana Leto, Edwarda Dwurnika, Henryka Sawki, Katarzyny Karpowicz, Adama Bakalarza czy The Krasnals. Wernisaż odbędzie się 11 stycznia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kreatorki". Kobiety, które nie bały się "iść po swoje"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 17:30
- Bohaterkami naszej książki są kobiety, które chciały wpływać na rzeczywistość. I w ich przypadku to hasło nie brzmi jak z taniego poradnika psychologicznego - opowiadają Lidia i Julia Pańków, autorki "Kreatorek. Kobiety, które zmieniły polski styl życia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Westwood na srebrnym ekranie. Kim jest ikona brytyjskiej mody?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 18:00
23 stycznia w warszawskiej Kinotece w ramach 3. edycji programu "Filmoterapia z Sensem" odbędzie się pokaz filmu "Westwood: Punkówa, Ikona, Aktywistka". O kultowej projektantce rozmawialiśmy z Michałem Lutostańskim, socjologiem z Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń