Najlepsze projekty polskich projektantek na "Design. Sztuka Kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 18:15
DESA Unicum zapowiada największą w historii ekspozycję poświęconą polskiemu designowi tworzonemu wyłącznie przez kobiety. Wystawa "Design. Sztuka Kobiet" to przegląd blisko dwustu najlepszych projektów rodzimych designerek ostatniego stulecia.
Audio
  • Design. Projektowanie jest kobietą w DESA Unicum (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Wśród nich odnajdziemy m.in. słynne krzesła "Muszelka" Teresy Kruszewskiej i "Pająk" Marii Chomentowskiej, prace odkrywczyni stylu zakopiańskiego Marii Dembowskiej, projekty wzorów tkanin Alicji Wyszogodzkiej, czy model warszawskiego Teatru Komedia autorstwa Barbary Brukalskiej. To one przetarły szlaki pierwszym polskim projektantkom i odniosły sukces w świecie, które wcześniej było uznawane za typowo męskie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez DESA Unicum (@desa_unicum)

To podróż po świecie kobiecego designu od projektów wyrobów metalowych w stylu art deco Julii Keilowej, przez wrocławskie środowisko projektantek polskiej ceramiki, po bardzo współczesne wzory Malwiny Konopackiej. Zbudowały własną markę, która zapisała się w się w historii polskiej i zagranicznej sztuki projektowania. - W historii wzornictwa przemysłowego mieliśmy i mamy imponującą liczbę niezwykle uzdolnionych projektantek. Wystawa obejmuje prace, które powstawały w Polsce od ponad stu lat - mówiła Krystyna Łuczak-Surówka, krytyczka designu. 

Wszystko zaczęło się w dwudziestoleciu międzywojennym kiedy młode polskie projektantki zaczęły debiutować ze swoimi pomysłami. Absolwentki politechnik, architektki, architektki wnętrz, projektantki - to dzięki ich projektom nasze wnętrza stawały się bardziej funkcjonalne, higieniczne, zróżnicowane i piękniejsze.

Wystawę "Design. Sztuka Kobiet" możemy oglądać już od 27 września w DESA Unicum. Więcej na temat artystek i ekspozycji w nagraniu rozmowy z krytyczką designu Krystyną Łuczak-Surówką. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Krystyna Łuczak-Surówka, krytyczka designu

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 11.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polish Culture Trip – kontener wypełniony polskim designem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:50
- Na pierwszy rzut oka Mobilny Instytut Kultury wygląda jak zwykły czarny kontener. Po rozłożeniu okazuje się, że może on być jednocześnie sceną, galerią, miejscem spotkań, a nawet mini-kinem – mówiła Monika Petryczko, współorganizatorka MIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arena Design Awards 2019. Poznajcie najlepszych polskich projektantów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 17:35
Dobry Polski Design to dziś bardzo szerokie zagadnienie. Na całym świecie rozpoznawalne są rodzime projekty ubrań, mebli, sztuki użytkowej czy plakatu. Arena Design właśnie przyznało nagrody dla najlepszych młodych projektantów. Kogo warto śledzić w nadchodzącym 2019 roku? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilustrator mody. "Rozbudowuję wizję projektanta"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 11:00
Marysia Mastalerz, Magdalena Pankiewicz, Igor Kubik na łamach modowych pism interpretują sylwetki z pokazów mody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
rozwiń zwiń