Galerie na świecie: fotograf z Pulitzerem, sztuka Edo i Hockney-buntownik

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 15:30
Centrum Sztuki w Seulu postanowiło przypomnieć prezentowaną już w Korei wystawę "The Pulitzer Prize Photographs", która jak dotąd przyciągnęła 500 000 widzów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/guruXOX

Fotograf z Pulitzerem

Tegoroczna odsłona prezentuje zdjęcia Kim Kyung-Hoon, fotorepoortera z Agencji Reuters, który jako pierwszy Koreańczyk otrzymał Nagrodę Pulitzera w dziedzinie fotografii. - Chcę, by moje zdjęcia rzucały światło na problemy społeczne, z którymi się zmagamy. By dawały ludziom szansę na zastanowienie się nad przyczyną tych problemów oraz by przez te fotografie ludzie mogli znaleźć rozwiązanie - mówi Kim Kyung-Hoon. - Żyjemy w czasach, w których fotografia i grafika służą do komunikacji, a my porozumiewamy się poprzez obraz - dodaje.

Posłuchaj
06:35 [CZWORKA]Stacja Kultura 8 lipiec 2020 wystawy.mp3 Co słychać w galeriach i muzeach na świecie? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Japonia w Nowej Zelandii. Witajcie w bajce

Natomiast w Nowej Zelandii można oglądać wystawę poświęconą Japonii. - W Galerii Sztuki w Auckland prezentowany jest "Zaczarowany świat. Hokusai, Hiroshige i japońska sztuka Edo" - opowiada Ada Janiszewska. - Wystawa obejmuje ponad 70 obrazów pochodzących z prywatnych kolekcji. Są wśród nich delikatne, jedwabne obrazy oraz ręcznie malowane parawany.

Okres Edo to wielokrotnie mitologizowana i uważana przez wielu niemal za bajkową epokę w dziejach Japonii. Czas dobrobytu i stabilizacja państwa poprzez zakończenie wojen domowych, zaczął kojarzyć się z pięknem i beztroską, rozkwitem literatury, sztuki, mody i teatru. 

Posłuchaj:

Światowa gwiazda malarstwa w Hamburgu

David Hockney to jeden z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich, którego prace można teraz oglądać w Forum Bucerius Kunst w Hamburgu. - Retrospektywa poświęcona jest szeroko zakrojonej karierze Hockneya jako malarza, rysownika i grafika - opowiada autorka cyklu "Galerie sztuki na świecie"

Jak podają organizatorzy: portrety i intymne akty Hockneya pokazują jego bystrość w relacjach międzyludzkich. - Prezentujemy ponad sto prac artysty - mówi kuratorka Kathrin Baumstark. - Jest to zbiór jego najwcześniejszych prac oraz tych najnowszych. Według Hockneya wystawa tworzy całość z widzem, udostępnia mu przestrzeń, by wejść w świat wyobraźni artysty - dodaje. 

buceriuskunstforum / Curator's View @Home: David Hockney

Ekspozycja czynna będzie do września 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 08.07.2020

Godzina emisji: 10.14

kul


Czytaj także

Street art budzi miasto po lockdownie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 11:50
1000 reprodukcji dzieł sztuki street artu pojawiło się w nietypowych miejscach w Warszawie - jako naklejki na warzywa czy kubki do kawy na wynos. To Desa Unicum otwiera się po izolacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Moda w muzeum. Afryka, Warhol i Aubrey Beardsley

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:23
Instytucje kultury z całego świata powoli się otwierają, jednak granice wciąż pozostają zamknięte. Wiele instytucji nadal oferuje wirtualne wycieczki, spacery czy kuratorskie komentarze. 
rozwiń zwiń