Śląsk na wakacje: dotknij, poczuj, posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 07:50
- Na tej wystawie można więcej niż zazwyczaj w galeriach. Eksponaty można wąchać i można je dotykać. Wizyta w Galerii BWA w Katowicach to okazja, żeby poczuć się bliżej natury - przekonuje Maciek Kędziora, który w wakacje w Czwórce opowiada o kulturalnych wydarzeniach na Śląsku.
Wystawa Komorebiw Galerii BWA w Katowicach
Wystawa "Komorebi"w Galerii BWA w KatowicachFoto: Maciej Kędziora

Posłuchaj
09:05 [CZWORKA]Pierwsze slysze 13 lipiec 2020 slask na wakacje.mp3 Kulturalne wakacje na Śląsku: koncerty, wystawy i filmy (Stacja Kultura/Czwórka)

Dotknij

Tytuł wystawy "Komorebi" - w języku japońskim oznacza promienie światła przebłyskujące przez liście drzew i świetnie oddaje bliski związek języka z naturą. Podobnie jak ekoprojekt Anety Zasuchy - edukatorki i kuratorki wystawy w  BWA. - Wszystkie prezentowane dzieła są zrobione z tworzyw naturalnych i wszystkie łączy głębokie przekonanie o tym, że jesteśmy nieodłączną częścią przyrody i że naszym obowiązkiem jest to, żeby traktować ją z szacunkiem - opowiada gość Czwórki. - "Komorebi" pokazuje też, jak powinniśmy się naturą zachwycać i dlaczego to takie niezbędne w naszym życiu - dodaje. Wystawa czynna będzie do 20 września.


Wystawa "Komorebi"w Galerii BWA w Katowicach Wystawa "Komorebi"w Galerii BWA w Katowicach

Poczuj

W Muzeum Historii Katowic 12 obrazów-rysunków na papierze prezentuje Jola Barnaś. - Krwista czerwień, fascynacje monochromatycznymi barwami to sprawiło, że trudno mi było od tych obrazów oderwać wzrok. Ale to chyba dobrze, skoro tytuł wystawy brzmi "Czuć" - przyznaje Maciek Kędziora. Jola Barnaś od 1996 roku pracuje w Muzeum Historii Katowic, gdzie jest autorką aranżacji wielu wystaw z dziedziny sztuki, historii i etnografii, a także projektów graficznych licznych albumów, katalogów, plakatów i wydawnictw. Projektowała graficznie i aranżowała przestrzenie wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Miejskim w Mysłowicach, Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Miejskiego w Chorzowie.

Posłuchaj

Ważnym punktem na muzycznej mapie Katowic jest P23 - scena muzyczna w Fabryce Porcelany. - To właśnie tutaj, na zadaszonym dziedzińcu wystąpi Sławek Jaskułke. Pianista i kompozytor, którego albumy to przepiękne wyprawy po ilustracyjnych i kontemplacyjnych rejonach jazzu i pewnego rodzaju hołd dla przyrody oraz natury człowieka - dodaje rozmówca Kasi Dydo.

Sławek Jaskułke / Empty Bay

Artysta zagra 19 lipca, ale w te wakacae w P23 będzie też można usłyszeć RAUa, Piernikowskiego, Sonbird, Reni Jusis i Zamilską. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 13.07.2020

Godzina emisji: 10:15

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kraków na Lato. Zostań turystą we własnym mieście

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 17:58
Mamy wakacje, a to doskonały czas, by odkrywać mniej znane i warte zobaczenia zakamarki miast i mniej uczęszczane zaułki i ciekawe dzielnice. Tym razem wybierzemy się na spacer po Krakowie. 
rozwiń zwiń