Kraków na Lato. Zostań turystą we własnym mieście

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 17:58
Mamy wakacje, a to doskonały czas, by odkrywać mniej znane i warte zobaczenia zakamarki miast i mniej uczęszczane zaułki i ciekawe dzielnice. Tym razem wybierzemy się na spacer po Krakowie. 
Panorama Krakowa od strony Wawelu
Panorama Krakowa od strony WaweluFoto: yorgil/ Shutterstock

Bela Komoszyńska .jpg
Biblioteka Muzyka. W jakich książkach zaczytuje się Bela Komoszyńska?

Na wyprawę do świata sztuki, ale i wyprawę w czasie zaprasza usytuowana w sercu krakowskiego Kazimierza galeria LueLue. To miejsce szczególne i inne niż wszystkie. Tu tradycja zderza się z codziennością. Wśród tysięcy fotografii znajdujących się w przestrzeni galerii, która mieści się w jednym z krakowskich domów możemy poczuć się jak w prawdziwym wehikule czasu. 


Posłuchaj
05:05 _PR4_AAC 2020_07_14-10-15-39.mp3 Zwiedzanie krakowskiego Kazimierza zacznij od galerii LueLue (Stacja kultura/Czwórka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Dzisiaj urodziny obchodziłby znakomity węgierski fotograf – André Kertész! 🥳📷 Urodził się 2 lipca 1894 roku w Budapeszcie. W swojej ojczyźnie zasłynął fotografiami I wojny światowej, a potem wyjechał do Francji aby rozpocząć naukę w jednej z paryskich szkół fotograficznych. Publikował swoje zdjęcia w prestiżowych magazynach (Vogue, Life) oraz robił zdjęcia dla luksusowych domów towarowych (np. Harper's Bazaar). Po jego śmierci, jeden z kraterów na Merkurym został nazwany jego nazwiskiem 😉. /Fot. André Kertész, źródło: The Metropolitan Museum of Art ▫️▪️ Today is the birthday of the excellent Hungarian photographer André Kertész! 🥳📷 He was born on July 2, 1894 in Budapest. In Hungary he became famous for photographs of World War I, and then he went to France to start studying at one of the Paris photography schools. He published photos in prestigious magazines (Vogue, Life) and took photos for luxury department stores (Harper's Bazaar). After his death, one of the craters on Mercury was named "Kertész" 😉. /Photo: André Kertész, src: The Metropolitan Museum of Art

Post udostępniony przez Galeria LueLue (@galeria_luelue)

Odnajdziemy na nich m.in. ulice Krakowa z lat 30. ubiegłego wieku, znajdziemy tu trasy dawnych linii tramwajowych, wybierzemy się szlakiem nieistniejących budynków, możemy przyjrzeć się jak kilkadziesiąt lat temu spędzano czas na krakowskim Kazimierzu. Odwiedź LueLue, by poczuć prawdziwy klimat miasta królów. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Zalewski (rzecznik Krakowskiego Biura Festiwalowego i akcji "Bądź turystą w swoim mieście")

Data emisji: 14.07.2020

Godzina emisji: 10:05

ac


Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea Małopolski online. Mumia, Wawel i ślusarstwo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:29
1200 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów to zbiory Wirtualnych Muzeów Małopolski, które możemy oglądać z domu. Wśród obiektów są nitki z arrasów, ale też mumia egipskiej kapłanki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"MAD about Hollywood". Opowieść o hiszpańskiej Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:30
Różnorodność planów filmowych i naturalnych pejzaży, niskie koszty techniczne i ludzkie, łatwość uzyskania pozwoleń na kręcenie oraz sława samej stolicy sprawiły, że w latach 50. i 60. XX wieku Hollywood przeprowadziło się do Madrytu. I o tym opowiada wystawa "MAD about Hollywood" w Instytucie Cervantesa w Krakowie.
rozwiń zwiń