Biblioteka Muzyka. Arek Kłusowski - co czyta znamienity tekściarz?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:20
Damian Sikorski co tydzień zagląda do biblioteczek muzyków. Tym razem o lektury zapytał Arka Kłusowskiego, świetnego muzyka, tekściarza, z którego tekstów korzystają znani artyści. 
Arek Kłusowski
Arek Kłusowski Foto: Damian Sikorski/Czwórka

daniel spaleniak 1200.jpg
Daniel Spaleniak. Co czyta, kiedy nie gra?

- Chciałbym podzielić się trzema tytułami, które przeczytałem w lipcu. Plażowałem, więc miałem więcej czasu by sięgnąć do książek - przyznaje artysta. - Zacznę od propozycji Andżeliki Kuźniak "Boznańska". To wspaniała biografia polskiej malarki, która była jedną z najwybitniejszych postaci przełomu XIX i XX wieku. Zrobiła ogromną karierę w Paryżu. Jej domeną było malarstwo, głównie portrety. Książka pokazuje wielką siłę, determinację, upór artystki, a przede wszystkim wielką miłość do tego, co robiła. Całe życie poświeciła dla malarstwa - opowiada. - Książka zostawia w nas, czytelnikach, bardzo dużo refleksji, ona zostaje w nas - dodaje. 


Posłuchaj
08:10 czwórka stacja kultura 3.08.2020 biblioteka.mp3 Książki na wakacje poleca Arek Kłusowski (Stacja Kultura/Czwórka)

Arek Kłusowski jest fanem książek biograficznych, ale nie stroni od beletryzowanych historii. Taka jest właśnie "Frida" Barbary Mujica. - Ta książka to duży międzynarodowy sukces, jest przetłumaczona na 17 języków, świetnie się sprzedaje. Ta opowieść to fikcja literacka. Pokazuje obraz artystki, ale z perspektywy jej młodszej siostry. To opowieść chwytająca za serce - podkreśla rozmówca Damiana Sikorskiego. 

Wśród swych propozycji Arek Kłusowski wymienia też biograficzny majstersztyk książkę "Respect. Życie Arethy Franklin" autorstwa Davida Ritza. - To jeden z najpotężniejszych biografów na świecie. Książka napisana jest smacznie, ciekawie - mówi. A warto wiedzieć, że  David Ritz przygotowywał się do napisana tej książki niemal czterdzieści lat. Prowadził długie rozmowy z gwiazdą, jej rodzeństwem i współpracownikami. Dzięki temu powstała pełna, a przede wszystkim odbrązowiona opowieść o królowej soulu.

Autorem wakacyjnego cyklu "Biblioteka muzyka" jest Damian Sikorski.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Arek Kłusowski

Data emisji: 03.08.2020

Godzina emisji: 

pj/kul

Czytaj także

Biblioteka Muzyka. W jakich książkach zaczytuje się Bela Komoszyńska?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:07
W wakacyjnym cyklu sprawdzimy co czytają i o czym piszą muzycy. Przejrzymy ich biblioteczki, zapytamy, co ostatnio ich zachwyciło i jakie książki zabierają na wakacje. Tym razem, o literackie typy wypytujemy Belę Komoszyńską z Sorry Boys.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Rookles: płyta "Draw The Lina" dostała od nas trzy życia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 22:02
Zespół powstał w 2011 roku w podwarszawskim Otwocku. Ich pierwszy krążek "Open Space" kazał się w 2015 roku, a na początku lipca tego roku światło dzienne ujrzał kolejny album od The Rookles "Draw The Line".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Spaleniak. Co czyta, kiedy nie gra?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 16:00
Nagrywa płyty, tworzy muzykę do amerykańskich seriali, nam zdradza, co czyta, kiedy nie komponuje. - W moim domu, a nawet w studiu nagraniowym jest więcej książek niż krążków - przyznaje Daniel Spaleniak. 
rozwiń zwiń