Daniel Spaleniak. Co czyta, kiedy nie gra?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 16:00
Nagrywa płyty, tworzy muzykę do amerykańskich seriali, nam zdradza, co czyta, kiedy nie komponuje. - W moim domu, a nawet w studiu nagraniowym jest więcej książek niż krążków - przyznaje Daniel Spaleniak. 
Daniel Spaleniak w Czwórce
Daniel Spaleniak w CzwórceFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

Wśród propozycji artysty znajdą się m.in opowiadania czeskiego pisarza Ota Pavela z tomów "Śmierć pięknych saren" i "Jak spotkałem się z rybami". - To najlepsza wakacyjna lektura jaką można sobie wyobrazić - mówi artysta. - Opowiadania są głównie o dzieciństwie i często przyjmują formę baśni. Szczególną rolę w mikrokosmosie stworzonym przez czeskiego pisarza odgrywa najbliższa rodzina młodego bohatera, a zwłaszcza portretowany z czułą ironią ojciec - komiwojażer, filozof i namiętny wędkarz. 

Posłuchaj
12:12 [CZWORKA]2020_07_27_11_38_13 Pr4_Stacja_Kultura.mp3 Daniel Spanielak o ulubionych pisarzach i książkach, które dobrze "grają" z muzyką (Stacja Kultura/Czwórka)

Kolejną propozycją na liście wakacyjnych lektur Daniela Spaleniaka są "Pustostany" Doroty Kotas. - To jest książka, którą odkryłem przez okładkę - zdradza gość Czwórki. - Zarówno okładka jak i ilustracje wewnątrz książki są dziełem Karoliny Lubaszko, natomiast sama treść to opowieść m.in. o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską i czym można się pożywić w mieszkaniach zmarłych sąsiadów. W opowiadaniach Doroty Kotas nie ma tematu głównego, są za to refleksje i spostrzeżenia narratorki - dziewczyny, która postanowiła zamieszkać w wannie - dodaje muzyk.

Nowy singiel Daniela Spaleniaka "Matter Of Time" / Daniel Spaleniak / YouTube

Daniel Spaleniak tłumaczy także, dlaczego warto sięgnąć po autobiografię Thomasa Bernharda. - To jest literatura ciężkiego kalibru. Austriacki pisarz i dramaturg tłumaczy w niej, dlaczego tak bardzo nienawidzi swojego kraju, że zakazał wystawiania swoich dzieł na deskach austriackich teatrów do - o ile dobrze pamiętam - 2050 roku.   

Autorem wakacyjnego cyklu "Biblioteka muzyka" jest Damian Sikorski.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Daniel Spaleniak

Data emisji: 27.07.2020

Godzina emisji: 11:35

kul

Czytaj także

"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:39
Tajlandia to kraj, znany Polakom głównie ze zdjęć w folderach turystycznych. Tymczasem, jak przekonywała w Czwórce Urszula Jabłońska, to także kraj przepełniony strachem. - Ludzie żyją tam w różnych formach współczesnego niewolnictwa - opowiadała autorka książki "Człowiek w przystępnej cenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lizbona żyje rozmowami ludzi. Taka jest też ta książka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:32
- Pisząc książkę, zdecydowałyśmy się, że nie chcemy pokazywać ludziom Lizbony tylko przez architekturę - mówią autorki "Lizbona. Miasto, które przytula". - Klimat miasta tworzą ludzie, dlatego zdecydowałyśmy się na rozmowy - dodają. 
rozwiń zwiń