Ciało/Umysł - przestrzeń online i offline

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 13:14
Festiwal Ciało/Umysł rozpoczął się 6 czerwca. - To była data symboliczna, dzień oficjalnego otwarcia teatrów po lockdownie - mówi Katarzyna Orzeszek-Koroblewska wiceprezes fundacji Ciało/Umysł. - Paradoksalnie zamknięcie miało też pozytywny wpływ na nasz festiwal - dodaje. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Posłuchaj
10:59 czwórka stacja kultura 6.08.2020 ciało i umysł.mp3 O Festiwalu Ciało/Umysł opowiada Katarzyna Orzeszek Koroblewska, wiceprezes Fundacji Ciało/Umysł, a tancerz i reżyser Paweł Sakowicz zdradza inspiracje do swego spektaklu (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W tym roku Festiwalu Ciało/Umysł odbywa się pod hasłem "Przestrzeń jak powietrze". Jesienią organizatorzy zaproszą do teatrów na pokazy premierowe. - Te dwa słowa "przestrzeń" i "powietrze" pojawiały się już wcześniej w głowie naszej dyrektor artystycznej, Edyty Kozak - mówi gość Czwórki. - Ostateczne brzmienie tego hasła powstało w wyniku marcowego lockdownu. Wszyscy zaczęliśmy odczuwać jak ta przestrzeń jest ważna. Kiedyś szukaliśmy przestrzeni dla tańca, który krąży po Warszawie, nie mając swojego miejsca, a w wyniku lockdownu ta przestrzeń nabrała też innego znaczenia - dodaje.  

W wyniku izolacji organizatorzy festiwalu podjęli decyzję o wcześniejszym uruchomieniu wydarzenia. Została otwarta wirtualna e-Scena C/U 2020. - Skorzystaliśmy z nowych przestrzeni online. Zostały zaplanowane 3 cykle, które odbywają się na tej scenie - mówi Katarzyna Orzeszek-Koroblewska.  - Jeden z nich to "21 lekcji tańca na XXI wiek" - cykl, w którym powstają krótkie prace wideo, zrobione przez artystów tańca. Tancerzom zadano pytanie: jak przez praktykę ciała można wpłynąć na rzeczywistość. Powstały przeciekawe prace, bardzo różnorodne - zapraszam do oglądania ich na naszej stronie na Facebooku.  

Drugim cyklem jest "Re:ISADORA" - to prezentacja felietonów, esejów, prac bardziej naukowych. Cykl nawiązuje do Isadory Duncan, tegorocznej patronki Festiwalu, matki tańca współczesnego, kobiety, która zrewolucjonizowała balet, zrzuciła baletki. 

Re:ISADORA | Emilia Cholewicka, Płeć tańczącego ciała Słuchajcie, słuchajcie! Dziś na 19. C/U – w ramach cyklu...

Opublikowany przez Ciało/Umysł Sobota, 1 sierpnia 2020

Podczas Festiwalu Ciało/Umysł nie brakuje też premier teatralnych. Jedną z nich przygotowuje Paweł Sakowicz, tancerz i reżyser. - Znów sięgam do historii tańca w swoim spektaklu, tym razem do romantyzmu - zdradza. - Zainspirował mnie kontekst romantyzmu, mrocznego romantyzmu - dodaje. Gość Czwórki przyznaje, że po 3 tygodniach prac widać już zaryz spektaklu, jednak wciąż nie jest to półmetek. Podkreśla też znaczenie pracy reżyserek światła i dźwięku, które biorą udział przy tworzeniu inscenizacji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Katarzyna Orzeszek Koroblewska (wiceprezes Fundacji Ciało/Umysł), Paweł Sakowicz (artysta festiwalu C/U)

Data emisji: 06.08.2020

Godzina emisji: 11.36

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Taniec, improwizacja i Lem - teatr w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 12:24
Czas pandemii jeszcze nie minął, ale możemy już korzystać z licznych atrakcji, choć w ograniczonym zakresie. Teatry jednak nie rezygnują z aktywności online. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 15:15
Między 23 a 26 lipca 2020 roku odbędzie się 10. jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY. Jak zapowiadają organizatorzy ta odsłona festiwalu będzie inna, niż wszystkie.
rozwiń zwiń