Chcesz być reżyserem? Przed tobą egzamin nie z wiedzy, tylko z siebie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 15:30
W Polsce reżyserię można studiować m.in. w szkołach teatralnych w Krakowie i Warszawie oraz w łódzkiej Filmówce. Kandydatów czekają egzaminy wstępne - teoretyczne i praktyczne oraz ocena tzw. teczki z pracami artystycznymi. 
Audio
  • Dla kogo są studia na wydziale reżyserii? (W to mi graj/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Kozlik/Shutterstock.com

Czytaj także
Pantomima teatr 1200.jpg
Cała prawda o egzaminach do szkoły teatralnej. "To test osobowości"

Rekrutacja jak maraton

Weronika Kuśmider na reżyserię zdawała dwukrotnie - najpierw tuż po maturze, potem - po ukończeniu studiów na UW. - To był rekrutacyjny maraton, który trwał pięć dni i był dla mnie bardzo ciekawym wyzwaniem. Egzaminatorzy kazali nam robić różne scenki, sprawdzali naszą wiedzę teoretyczną i praktyczną. Wśród zadań były m.in. ćwiczenia na skojarzenia oraz stworzenie komiksu - wspomina. 

Egzamin z siebie

Posłuchaj
Filip Karaś 1200.jpg
Filip Karaś: nasza praca zostawia ślad w widzu. To dla nas największa satysfakcja

Oprócz wiedzy merytorycznej w zakresie teatru, filmu i literatury oraz technicznej z zakresu fotografii czy sztuki operatorskiej, osoby, które myślą o reżyserii muszą być wnikliwymi obserwatorami życia codziennego. - Tuż przed rozpoczęciem egzaminu ówczesny dziekan Jarosław Kilian powiedział, że do tego nie można się przygotować, bo to jest egzamin nie z wiedzy, tylko z siebie - opowiada studentka reżyserii. - Proces rekrutacyjny jest trudny, bo też sam zawód jest wymagający i nie do końca wiadomo, na czym on polega - dodaje. 

Osobom, które myślą o tym kierunku, często wydaje się, że studia artystyczne to spełnienie ich marzeń. Ale po przekroczeniu progu szkoły teatralnej okazuje się, że rzeczywistość znacznie różni się od wyobrażeń. - Studia są bardzo intensywne i absorbujące. Przez pierwsze trzy lata życie się toczy tylko na i wkoło uczelni - podkreśla rozmówczyni Dominiki Klimek. 

Zobacz
w to mi graj 1200.jpg
"Hotel Boga". Studenci Akademii Teatralnej interpretują Nicka Cave'a

Nie bój się powiedzieć, że chcesz być artystą

Jeśli jednak jest się pewnym, że to jedyny właściwy kierunek do studiowania, warto pamiętać o kilku rzeczach. - Warto wiedzieć, o czym chce się opowiadać ludziom, mieć wybrany wycinek rzeczywistości, którym chcemy się podzielić z odbiorcą - radzi Weronika Kuśmider. - I trzeba głośno mówić o tym, że chce się być artystą. Bo my się często czaimy w krzakach, niby chcielibyśmy być w szkole teatralnej, ale trochę się wstydzimy naszej wyobraźni. A to nie tędy droga. Trzeba mieć dużo czułości i wyrozumiałości wobec samego siebie - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Dobry teatr? "Musi być otwarty na kontakt z widzem"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 16:00
- W teatrze współczesnym najbardziej przeszkadza mi sam teatr, który jest sztampą, rutyną, konwencją. I nudą - opowiada Piotr Gruszczyński, krytyk, dramaturg i organizator cyklu wykładów "Jak teatr przestaje być teatrem, żeby teatrem pozostać". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Duda-Gracz: nasz świat roi się od Hamletów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 16:00
- Nie znoszę Hamleta za to, że jest egoistą i skupioną na sobie miernotą. Jednak uczyniłam go bohaterem najnowszej realizacji, bo taki Hamlet jest diagnozą naszych czasów - mówi Agata Duda-Gracz, reżyserka spektaklu "Ja jestem Hamlet".
rozwiń zwiń