Premiery filmowe: "Skandal Ewenement Molesty" i "Jak zostać gwiazdą"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 17:00
W ten weekend w kinie mamy szansę przekonać się, jak polski rynek muzyczny zmieniał się na przestrzeni dekad. Bartosz Paduch pokazał go na tle ustrojowej posttransformacji, Anna Wieczur-Bluszcz - w kontekście współczesnych talent shows.
Kasia Sawczuk na planie filmu Jak zostać gwiazdą:
Kasia Sawczuk na planie filmu "Jak zostać gwiazdą:Foto: mat. promocyjne/Kino Świat

Zobacz także
molesta best film 1200.jpg
Bartosz Paduch: historia Molesty to opowieść o Palakach

Ewenement muzyczno-społeczny

"Skandal. Ewenement Molesty" to dokumentalna opowieść o ursynowskich blokowiskach z połowy lat 90. i kilku chłopakach zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody, którzy zakładają Mistic Molesta jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. - Mamy tu do czynienia z inicjacyjną historią o wchodzeniu w dorosłość i zderzeniu ideałów z machiną dużej wytwórni płytowej  - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. - Moim zdaniem najciekawszą sceną w tym filmie jest ta, w której członkowie Molesty zakładają markę odzieżową i własne firmy. Są głosem ulicy, ale uświadamiają sobie, że muszą z czegoś żyć. 

Skandal. Ewenement Molesty / zwiastun / dobrastronafilmu

Jedną z najmocniejszych stron tego dokumentu są materiały archiwalne, które pochodzą od samych muzyków, ale także od osób, które dokumentowały życie skaterów w Warszawie lat 90. 

Posłuchaj
14:12 [CZWORKA]Stacja Kultura 2 październik 2020 premiery.mp3 Premiery filmowe poleca krytyk Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)

 

O fenomenie talent shows

Anna Wieczur-Bluszcz, której debiut "Być jak Kazimierz Deyna" nagrodzono Złotym Jantarem na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film, powróciła z nowym filmem, w którym próbuje odpowiedzieć na pytanie: jak zostać gwiazdą. - Obraz spotyka się ze skrajnymi opiniami i prawdopodobnie najbliższe prawdy są te, które "Jak zostać gwiazdą" traktują w kategoriach poprawnej rozrywki. Ot, takie "feel good movies" - mówi gość Czwórki. - Ale nie do końca jestem przekonany, czy taki był zamysł reżyserki.  Czy to miała być satyra na show-biznes, czy jego pochwała.

JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ - "A to co mam" (Katarzyna Sawczuk) / KinoŚwiatPL

W obsadzie zobaczymy m.in.: Katarzynę Sawczuk, Macieja Zakościelnego, Anitę Sokołowską, Julię Kamińską, Tomasza Karolaka, Marię Pakulnis, Urszulę Dudziak i Krzysztofa Ibisza.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 02.10.2020

Godzina emisji: 10:17

kul

Czytaj także

Kontrowersje wokół Oscarów i premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 13:23
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła, że 93. gala oscarowa odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. Nie przesunięcie terminu wzbudziło kontrowersje, a wytyczne, dotyczące najważniejszej oscarowej kategorii "Najlepszy film", które mają obowiązywać od 2024 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Jak najdalej stąd", "Enola Holmes" i falstart Disneya

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 14:30
Frekwencyjne sukcesy najnowszego filmu Patryka Vegi oraz historii Tomasza Komedy to dowód na to, że do kin wracają widzowie. Co czeka na nich w ten weekend?
rozwiń zwiń