Premiery filmowe: "Tenet" i "Nowi mutanci"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 13:00
Po wielu miesiącach przerwy dystrybutorzy wprowadzają na ekrany polskich kin długo wyczekiwane produkcje. W ten weekend możemy oglądać najnowsze dzieło Christophera Nolana oraz kolejną opowieść o superbohaterach Marvela.
Premiera filmu Tenet w reżyserii Christophera Nolana - Bangkok, sierpień 2020 rok
Premiera filmu „Tenet” w reżyserii Christophera Nolana - Bangkok, sierpień 2020 rokFoto: Sarunyu L /Shutterstock.com

Filmowa łamigłówka z Noblem w tle

Twórca "Incepcji" i "Interstellar" o swoim najnowszym filmie mówi: "Nie staraj się zrozumieć, po prostu to poczuj". - Od początku swojej kariery Christopher Nolan uwielbiał tworzyć filmowe łamigłówki - opowiada krytyk filmowy Łukasz Muszyński. - "Tenet" jest kolejną taką produkcją. Tym razem reżyser skupia się na inwersji czasowej i wstecznej entropii, nad którą pracował z uznanymi astrofizykami i naukowcami nagrodzonymi Nagrodą Nobla. 

Posłuchaj
16:07 [CZWORKA]Stacja Kultura 28 sierpień 2020 premiery.mp3 Na co w weekend wybrać się do kina? (Stacja Kultura/Czwórka)

Bohater filmu uzbrojony tylko w jedno słowo "tenet" przenika w mroczny świat międzynarodowych szpiegów, próbując ocalić ludzkość. Do tego jednak nieodzowne okazuje się skorzystanie ze zjawiska wykraczającego poza czas realny. - Nie będę oszukiwał, na pewno nie zrozumiałem tego filmu od początku do końca. Do tego potrzebowałbym jeszcze przynajmniej dwóch seansów i analizy naukowych pism - przyznaje rozmówca Kasi Dydo. - Nie da się ukryć, że "Tenet" jest filmem imponującym, nakręconym w 11 krajach, za 220 milionów dolarów, ze spektakularnymi pościgami i sceną wysadzenia w powietrze prawdziwego samolotu. Ale to nie zmienia faktu, że ten film mnie koszmarnie zmęczył - ocenia krytyk.

TENET - Ostateczny zwiastun / Warner Bros Polska


Zobacz także
komis marvel 1200.jpg
Uniwersum X-Men. Tożsamość zbudowana na inności

Superbohaterowie w formule young-adult 

Na ten film fani Marvela czekali aż pięć lat. W wyreżyserowanym przez Josha Boone'a obrazie poznamy pięcioro młodych mutantów, trzymanych w sekretnym ośrodku wbrew ich woli, w których przebudzają się  zdolności i rozpoczynają walkę, by uciec od grzechów przeszłości. - To nie jest rewolucja w uniwersum X-Mena, choć reżyser zapowiedział, że zamiast wielkiego widowiska za wywrotkę dolarów zrobi młodzieżowy dramat psychologiczny z elementami horroru. I w sumie udało mu się zrealizować ten plan, choć mnie osobiście ten film wielkiej frajdy nie sprawił - podsumowuje gość Czwórki.

Nowi mutanci | Zwiastun [#1] | 2020 / 20th Century Studios Polska


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 28.08.2020

Godzina emisji: 10:17

kul

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Szykują się wielkie powroty

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 15:40
Prawdopodobnie z powodu pandemii żadna duża hollywoodzka produkcja nie zagości na dużym ekranie w wakacje, ale niektórzy twórcy w czasie izolacji postanowili wrócić do dawnych projektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dolina Bogów" dla wybranych, "Pojedynek na głosy" na dobry dzień - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 13:34
Premiery powoli wracają do kin. Piątek przynosi "Dolinę Bogów" dla wymagających widzów i fanów kina Lecha Majewskiego oraz "Pojedynek na głosy", obraz, który można zamknąć w haśle "piosenka jest dobra na wszystko". 
rozwiń zwiń