Premiery filmowe: "Tajemniczy ogród" i "Banksterzy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 15:00
Od soboty wiele miejsc w Polsce z powodu pandemii znajdzie się w czerwonej strefie. I choć wiąże się to z nowymi obostrzeniami, kina nadal pozostaną otwarte i będą grać dla maksymalnie 25 proc. publiczności. A co będą grać? To sprawdził dla nas krytyk Łukasz Muszyński. 
Kadr z filmu Banksterzy
Kadr z filmu "Banksterzy"Foto: Tomasz Paczkowski/Kino Świat

Ten film pozwala na dwie godziny całkowicie zapomnieć o rzeczywistości Łukasz Muszyński

Potęga przyjaźni, moc natury

W 1911 roku ukazała się, drukowana wcześniej w odcinkach", powieść Frances Hodgson Burnett pt. "Tajemniczy ogród". Historia w niej opowiedziana stała się wdzięcznym tematem dla filmowców, więc książka doczekała się kilku adaptacji. Na początku lat 90. poznaliśmy wersję Agnieszki Holland, w 2020 swój "Tajemniczy ogród" pokazuje Marc Munden. - To piękna opowieść o potędze przyjaźni i mocy natury, która ma właściwości terapeutyczne - opowiada recenzent. - W roli lorda Archibalda występuje tu Colin Firth, towarzyszy mu Julie Walters jako pani Medlock. 

Posłuchaj
08:41 Stacja Kultura 16 październik 2020 premiery.mp3 Krytyk filmowy Łukasz Muszyński opowiada o kinowych premierach (Stacja Kultura/Czwórka)

 

TAJEMNICZY OGRÓD - zwiastun 60" - w kinach od 16 października / Monolith Films

"Banksterzy" wzbudzają sporo emocji. Ale własciciele banków mogą spać spokojnie Łukasz Muszyński

"Banksterzy". Polska odpowiedź na "Chciwość"?

"Banksterzy" to - jak zapowiadają twórcy - pierwszy film o największej aferze finansowej III RP, w ramach której jedni bezwzględnie wzbogacali się kosztem drugim. Produkcja na podstawie scenariusza Adama Guza przedstawia prawdziwe historie i problemy zwykłych ludzi - naszych sąsiadów, przyjaciół czy znajomych, a nierzadko i nas samych - i pokazuje, jak zostaliśmy wrobieni w tę parszywą sytuację, w której nikt z nas nie może już spać spokojnie. - Fabuła tej opowieści kojarzy mi się z amerykańską produkcją sprzed kilku lat. To była "Chciwość", czyli wieloelementowa układanka, która analizowała przyczyny kryzysu finansowego w USA - mówi Łukasz Muszyński. - Obsada "Banksterów" błyszczy od gwiazd i są tacy, którzy mylą ten film z produkcjami Patryka Vegi - śmieje się rozmówca Kasi Dydo.

BANKSTERZY - oficjalny zwiastun / KinoSwiatPL

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 16.10.2020

Godzina emisji: 10:15

kul

Czytaj także

"Avengers" - najważniejsza premiera tygodnia czy roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:30
- Spekulacje na temat tego, jak będzie wyglądać świat superbohaterów po "Avengersach" trwają od dawna. Zanim jednak zaczniemy przepowiadać przyszłość, wybierzmy się do kina na "Endgame" - zachęca Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Król Lew" - powrót legendy w wielkim stylu?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 13:00
Recenzenci filmowi i krytycy są podzieleni. Jedni są zachwyceni nową odsłoną animacji "Król Lew", inni wolą pozostać przy wersji z 1994 roku. Po której stronie stoi Łukasz Muszyński?
rozwiń zwiń