10 i pół. Festiwal Filmoteki Szkolnej startuje 20 października

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:30
Festiwal Filmoteki Szkolnej to niepowtarzalna okazja do spotkania młodych kinomanów, którzy realizują swoje pierwsze filmy, świadomie dyskutują o oglądanych produkcjach oraz organizują filmowe akcje, angażując w to szkoły i lokalne społeczności.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Stokkete

Festiwal, na którym rodzą się talenty

Festiwal rozpocznie się 20 października i odbędzie się w formule online. - Zazwyczaj impreza kończyła rok szkolny, tym razem, z powodu pandemii, organizujemy ją jesienią i w sieci. Dzięki temu będą mogli wziąć w niej udział młodzi filmowcy z całej Polski - mówi Agata Sotomska z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. - Początek roku szkolnego to dla nas dobra okazja, by edukacją filmową zainteresować też te szkoły, które jak dotąd nie brały udziału w naszym projekcie. 

Posłuchaj
07:52 [CZWORKA]Stacja Kultura 6 październik 2020 festiwal.mp3 Festiwal Filmoteki Szkolnej - co w programie? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Program dla przyszłych reżyserów i animatorów kultury

Podczas warsztatów i klas mistrzowskich uczestnicy dowiedzą się, czym różni się storyboard od scenariusza, czy można opowiadać obrazy za pomocą dźwięku oraz co oznacza termin found footage i dlaczego produkowanie filmów to nie tylko dobra zabawa, ale też wielkie wyzwanie. - Program przygotowaliśmy z myślą o przyszłych filmowcach, ale też animatorach kultury, którzy chcieliby zrobić coś fajnego w szkole albo w lokalnej społeczności - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. 

Sprawdź także:

Kto odpowiada za sukces "Bożego Ciała"?

Z festiwalowiczami spotka się między innymi Mateusz Pacewicz, scenarzysta m.in. "Bożego Ciała" i "Sali samobójców. Hejtera". - Udało nam się zaprosić fantastycznych specjalistów - przyznaje kierowniczka zespołu edukacji filmowej FINA. - W tym gronie, oprócz Mateusza jest także Anna Kot, która odpowiadała za koordynację kampanii oscarowej "Bożego Ciała". 

Filmy od młodych dla młodych

Festiwal Filmoteki Szkolnej to - oprócz dyskusji i spotkań - przede wszystkim projekcje. Przegląd otworzy pokaz filmu "Nieletni inżynierowie" Aleksandry Skowron i Hanny Polak, czyli dokument pokazujący co się stanie, kiedy nastolatkowie z małego polskiego miasta trafią na porywającego nauczyciela i zostaną zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2.

Nieletni Inżynierowie - Zwiastun Filmu / Underage Engineers - Movie Trailer / Nieletni profesjonaliści

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Sotomska (kierowniczka zespołu edukacji filmowej FINA)

Data emisji: 06.10.2020

Godzina emisji: 10:17

kul

Czytaj także

Sundance Film Festiwal. "Wyznacza trendy, daje równe szanse"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 12:00
Sundance Film Festiwal - największe święto kina niezależnego to dzieło amerykańskiego aktora, Roberta Redforda. W trakcie tegorocznej edycji wyróżniona została Krystyna Janda za film "Słodki koniec dnia". Imprezie przyglądał się dziennikarz Artur Zaborski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Jak najdalej stąd", "Enola Holmes" i falstart Disneya

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 14:30
Frekwencyjne sukcesy najnowszego filmu Patryka Vegi oraz historii Tomasza Komedy to dowód na to, że do kin wracają widzowie. Co czeka na nich w ten weekend?
rozwiń zwiń