Kobiety Filmu walczą m.in. o parytety w branży filmowej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 10:00
Stowarzyszenie Kobiety Filmu opracowało "Kodeks Etyki i Dobrych Praktyk", w którym znalazły się m.in. zapisy dotyczące zatrudnienia, czy etyki pracy. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: guruXOX/Shutterstock.com

 

Król-serial
Emilia Czartoryska - specjalistka od przenoszenia aktorów w czasie

Jak tłumaczyli goście Czwórki, kodeks ma m.in. wyznaczać standardy pracy i przeciwdziałać łamaniu zasad etyki w branży i w edukacji artystycznej. Organizatorki akcji przekonywały, że warto postawić na zróżnicowanie pracowników filmu pod względem płci, niezależnie m.in. od ich kompetencji.

Posłuchaj
16:06 Czwórka/Stacja Kultura/22.12.mp3 Rozmowa z Renatą Czarnkowską i Joanną Bielak (Stacja Kultura/Czwórka) 

Stowarzyszenie Kobiety Filmu to inicjatywa, która powstała m.in. po to, by "walczyć przede wszystkim o równouprawnienie kobiet w branży filmowej". Jak tłumaczyła Renata Czarnkowska, "polskie społeczeństwo składa się w połowie z kobiet i w połowie z mężczyzn". - Więc chodzi nam o taką reprezentację kobiet we wszystkich ciałach decyzyjnych branży filmowej. Jeśli ktoś decyduje o przyszłości branży to decyduje też o podziale środków, dostępie do pracy - tłumaczyła Renata Czarnkowska.

 Posłuchaj także:

Jak podkreślała Joanna Bielak, Kodeks Etyki reguluje wszelkie normy zapisane też w innych kodeksach. - Między innymi cywilnym czy karnym, to zasady obowiązujące w pracy codziennej. Zebrałyśmy je w jeden dokument, który jest możliwy do zaimplementowania w każdej instytucji - tłumaczyła. Jak podkreślała gość Czwórki Kodeks skierowany jest do kobiet, ale i wszystkich, którzy czują się dyskryminowani, mobingowani albo wykluczani. - Jeżeli dane zachowania naruszają ludzką godność albo nie dają równości, to znaczy, że nie są właściwe - mówiła Renata Czarnkowska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Renata Czarnkowska (inicjatorka stowarzyszenia Kobiety Filmu), Joanna Bielak (redaktor Kodeksu)

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 10.10

kd

Czytaj także

Nie idziemy do kina, ale oglądamy premiery

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 14:00
Puste kina, brak premier filmowych stały się naszą pandemiczną rzeczywistością. Tymczasem David Fincher serwuje nam swój długo oczekiwany film na jednej z platform streamingowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Wyczekiwane nowości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:20
- Mamy to! Za nami ostatni klaps na planie filmu "Inni ludzie" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej - poinformowali w sieci producenci filmowej adaptacji powieści Doroty Masłowskiej. Premiera kinowa planowana jest na jesień 2021 roku.
rozwiń zwiń