Spotkanie z afrykańskim kinem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 14:43
Ruszył V Przegląd Filmów Afrykańskich. Organizatorzy mają nadzieję, że zmieni on nasz sposób postrzegania Czarnego Lądu.
Audio
  • Rozmowa z Przemysławem Stępniem - dyrektorem V Przeglądu Filmów Afrykańskich

30 września rozpoczął się V Przegląd Filmów Afrykańskich – AfryKamera. Pomysłodawcą imprezy jest Przemysław Stępień, który urodził się w Zambii i mieszkał tam przez 12 lat. W "Stacji Kultura" tłumaczył, na czym polega wyjątkowy charakter afrykańskiego kina.

– Afryka jest dużym kontynentem, którego regiony różnią się od siebie zarówno kulturowo, jak i historycznie. Dlatego nie sposób porównać kina zachodnioafrykańskiego z północnoafrykańskim – tłumaczy Przemek Stępień. Taka różnorodność powoduje, że kino afrykańskie potrafi zaskoczyć zarówno tematyką, jak i formą. Dowodem na to jest bogaty repertuar imprezy.

Na festiwalu zobaczymy filmy długo- i krótkometrażowe, dokumenty oraz bajki dla dzieci. Organizatorzy postanowili pokazać m. in. produkcje science fiction z Kenii, musical z Senegalu i postmodernistyczny obraz z Tunezji.

Ciekawą pozycją jest "Making of…". Tunezyjska produkcja jest połączeniem filmu fabularnego i dokumentalnego. Z jednej strony jesteśmy świadkami przemiany zwykłego chłopaka w islamskiego fundamentalistę, a z drugiej obserwujemy rozterki odtwórcy głównej roli męskiej, który prowadzi przed kamera dialog z reżyserem na temat nieodpowiedniego kreowania wizerunku Islamu. – To jeden z bardziej kontrowersyjnych filmów festiwalu – zaznacza Przemysław Stępień.

Afrykańskie filmy będzie można zobaczyć w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. AfryKamera potrwa do 13 października.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu: afrykamera.pl

ap

Czytaj także

Z kamerą w afrykańskim tyglu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 08:35
30 września w Warszawie rozpocznie się V Przegląd Filmów Afrykańskich Afrykamera 2010. Na stronie festiwalu trwa internetowe głosowanie nad repertuarem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interscenario szansą dla utalentowanych scenarzystów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 09:10
Reżyser nie może się obejść bez dobrego scenariusza - sugeruje Robert Gonera, dyrektor imprezy, która niebawem rusza we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sfeminizowane kino Czarnego Lądu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 13:02
Prawdziwy obraz Afryki, daleki od stereotypów, zobaczymy podczas 5. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.
rozwiń zwiń