Fenomen Studia Ghibli. Japońskie animacje o relacjach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 13:31
Filmy japońskiego Studia Ghibli ściągają do kin tłumy widzów, otrzymują prestiżowe nagrody filmowe, powstają o nich prace naukowe i filmy dokumentalne. Skąd ten fenomen?
Filmy Studia Ghibli popularne są na całym świecie
Filmy Studia Ghibli popularne są na całym świecie Foto: Shutterstock/Hadrian

shutterstock_1404544742 tokio japonia 1200.jpg
Jak gracze gry komputerowej uratowali japońską Cuszimę

- Studio Ghibli to historia niemal 30 lat, w tym czasie powstały tam 23 filmy. Jego twórcy wytyczyli pewne trendy. To już klasyka, bardzo ważny element japońskiej kultury popularnej - mówi Joanna Julia Sokołowska, autorka podcastu ojaponii.pl i bloga Byłem tu. Tony Halik, organizatorka spotkania online "Studio Ghibli i inni, czyli japońska animacja". - Te kultowe produkcje zachwycają widzów azjatyckich, ale coraz częściej ten fenomen rozszerza się poza Japonię. W Polsce Studio Ghibli ma też coraz więcej fanów - dodaje. 

Posłuchaj
12:46 czwórka stacja kultura 04.02.2021.mp3 O Studiu Ghibli opowiada Joanna Julia Sokołowska, organizatorka spotkania "Studio Ghibli i inni, czyli japońska animacja" (Stacja Kultura/Czwórka)

Obrazy ze Studia Ghibli rozpoznawalne są na pierwszy rzut oka. - Dużo ludzi kojarzy japońską animację ze stereotypem bajek dla dzieci, a Studio Ghibli to filmy pełnometrażowe. Każdy z nich porusza pewną sprawę, kwestię, która w filmie jest zamknięta - opowiada autorka bloga Byłem tu. Tony Halik. - Nie znajdziemy tu prac trywialnych. To będą głębsze, czasem nawet mroczne historie, bardzo poruszające. Prawie zawsze dotyczą one relacji międzyludzkich, przyjaźni, samotności - dodaje. 


Myślę, że każdy w tych filmach odnajduje cząstkę siebie, a do tego dochodzi fantastyczna grafika i przepiękna muzyka Joanna Julia SokołowskaCzy Europejczyk zrozumie?

Europejskiego widza może zastanawiać czy filmy Studia Ghibli będą dla niego zrozumiałe, bez kontekstu kulturowego, historycznego czy religijnego. - Ja po kilku podróżach do Japonii odkryłam nową symbolikę filmów Ghibli - dostrzegłam drugie, trzecie, a nawet czwarte dno - przyznaje gość Czwórki. - W tych filmach pojawia się bardzo wiele elementów charakterystycznych dla japońskiego folkloru, dla ich religii, shinto, ale przede wszystkim są tam dostrzegalne mity, legendy, postacie, duchy. Cała masa aspektów, które dodają smaczków. Mimo to uważam, że europejski widz odnajdzie siebie w tych filmach. One są niesamowicie skonstruowane - podkreśla. 

shutterstock kazoka makaron udon 1200.jpg
Udon. Prezent z Chin, który stał się przysmakiem w Japonii

Historie pokazane w animacjach mogą nas pobudzić do poszukiwań, ale są tam też takie elementy, które zauważymy dopiero mając pewną wiedzę, sięgając w japońską kulturę głębiej. 

Więcej niż japoński Disney

Współzałożycielem Studia Ghibli jest Hayao Miyazaki, znany reżyser japoński. - Niektórzy nazywają go "japońskim Disney'em", ale to niezwykle zaangażowany twórca - mówi gość Kasi Dydo. - On często odpowiada z reżyserię filmów ze studia, ich scenariusze, stronę wizualną. W obrazie "Mój sąsiad Totoro" odnajdziemy wątki z jego biografii. Ludzie go kochają, to niesamowita postać - podkreśla. 

Hayao Miyazaki, mimo 80 lat, wciąż jest aktywny zawodowo. Na 2023 rok zapowiedział najnowszy film Studia Ghibli "How Do You Live?". Jego temat z pewnością zostanie poruszony na zbliżającym się spotkaniu "Studio Ghibli i inni, czyli japońska animacja", które odbędzie się już w sobotę, 6 lutego o 19.00, online. W dyskusji swój udział zapowiedzieli fani i znawcy japońskiej animacji, ze szczególnym uwzględnieniem Studia Ghibli. 

Zapraszamy już w sobotę o 19:00 na livestream w tematyce anime prowadzony przez ekipę Byłem tu. Tony Halik. Powinniście...

Opublikowany przez Kielecki Klub Mangi i Anime "Kôen公園" Poniedziałek, 1 lutego 2021

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość:  Joanna Julia Sokołowska (autorka bloga Byłem tu. Tony Halik,, podcastu ojaponii.pl)

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 11.15

pj/kd


Czytaj także

Jak cesarz Mutsuhito zrewolucjonizował Japonię?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 13:34
- Fenomen cesarza Mutsuhito polegał na tym, że potrafił on otoczyć się właściwymi ludźmi, którzy wraz z nim zmienili Japonię z feudalnego, rolniczego kraju w wielkie imprerium przemysłowe - mówił Mariusz Dąbrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot w świątyni. Japonia - tam tradycja łączy się z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:54
Technologia wkrada się w każdy aspekt naszego życia. Wszyscy używamy laptopów, smartfonów... Japończycy idą krok dalej i do świątyni wpuszczają robota, jako kapłana. 
rozwiń zwiń