Jak cesarz Mutsuhito zrewolucjonizował Japonię?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 13:34
- Fenomen cesarza Mutsuhito polegał na tym, że potrafił on otoczyć się właściwymi ludźmi, którzy wraz z nim zmienili Japonię z feudalnego, rolniczego kraju w wielkie imprerium przemysłowe - mówił Mariusz Dąbrowski.
Audio
  • Reformy cesarza Mutsuhito - jak zrewolucjonizował Japonię? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: sasint/Pixabay/dom. publiczna

pixabay ślub król małżeństwo 1200.jpg
Średniowieczne małżeństwa - z miłości i dla interesów

Na początku drugiej połowy XIX w., po latach rządów szogunów, czyli "wojskowej dyktatury" wizjonerski plan cesarza Mutsuhito zmienił diametralnie Kraj Kwitnącej Wiśni. Początek jego rządów został ogłoszony erą Meiji - rządów oświeconych, choć cesarz w momencie objęcia władzy był jeszcze dzieckiem. - Rewolucja społeczno-gospodarcza zaczęła się od prowincji zachodnich, których twarzą był cesarz - mówił gość Czwórki. Wówczas także przeniesiono stolicę Japonii z Kioto do Edo, przemianowanego potem na Tokio. - Japonia dokonała "kontrolowanej westernizacji", uznano, ze zachodni model cywilizacyjny jest najlepszy. To był okres zachwytu Zachodem. Potem oczywiście zaczęło to wracać do normy, bo im bardziej Japończycy stawali się silniejsi, tym bardziej poczucie dumy narodowej ponownie się w nich odradzało - tłumaczył Mariusz Dąbrowski.  

Jaki był kontekst międzynarodowy rządów cesarza Mutsuhito i dlaczego był on w bardzo trudnej, jak przekonywał ekspert, sytuacji? Dlaczego na rynku bankowym Japonii pojawił się wówczas jen, który wyglądał niemal identycznie jak amerykański dolar? Jak podczas rządów Mutsuhito zmieniło się życie codzienne Japończyków i kto był najbardziej niezadowolony z cesarskich reform? O tym w nagraniu rozmowy w audycji. 

W programie przypomnieliśmy też czym pierwotnie było Niezależne Stowarzyszenie Studentów, zarejestrowane 17 lutego 1981 roku. Posłuchaj nagrania całej audycji "Zaklinacze czasu", 16.02.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Mariusz Dąbrowski (Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy, Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/bch


Czytaj także

Japonia - zapraszamy do Kraju Kwitnącej Wiśni

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 16:09
- Poszukuję okruchów kultury japońskiej w Polsce. Początkowo sama byłam zszokowana, że w naszym kraju jest aż tykle wydarzeń poświęconych tamtejszej kulturze i muzyce - mówiła Dorota Cybulska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szykuj bento - jak Japończycy od 1500 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 14:00
- Bento to nie tylko wycinanki i figurki z ryżu, nad których przygotowaniem trzeba spedzić dużo czasu, to przede wszystkim zbilansowany posiłek zamknięty w pudełku - mówi Malwina Bereła, autorka książki "Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento".
rozwiń zwiń