Robot w świątyni. Japonia - tam tradycja łączy się z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:54
Technologia wkrada się w każdy aspekt naszego życia. Wszyscy używamy laptopów, smartfonów... Japończycy idą krok dalej i do świątyni wpuszczają robota, jako kapłana. 
Audio
  • Monika Nawrocka, doktorantka na wydziale orientalistycznym UW, opowiada o Japonii - jej tradycji i wkraczającej w nią technice (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Japończycy od lat tradycyjną, zachowawczą kulturę swego kraju łączą z niezwykle szybkim rozwojem technicznym. Robot jako kapłan w świątyni dziwi tam niewielu. 

- Bodhisattwa Kannon, która jest uosobieniem współczucia i cierpienia, może przybrać najróżniejsze postaci, podróżować w czasie - wyjaśnia Monika Nawrocka doktorantka na wydziale orientalistycznym UW. - Zawsze znajduje się tam, gdzie są osoby potrzebujące. Bóstwo aktualnie przybrało postać robota, aby również wprowadzić coś nowego do buddyzmu - dodaje. 

Robot znajduje się w świątyni Kodaiji, która ma 400 lat, to jeden z ośrodków japońskiego buddyzmu w Kioto.  - Robot-kapłan ma ręce, głowę, nogi, choć wszystko jest oparte na słupie - opowiada rozmówczyni Oli Opali. - Kapłan wyjaśnia sutrę serca oraz opowiada o naukach Buddy, aby łatwiej było zrozumieć bliźnich oraz dostąpić oświecenia - uzupełnia. 

Monika Nawrocka podkreśla, że kapłan-robot to nie jedyny przykład nowoczesności w tradycji Japońskiej. - W jednej ze świątyń buddyjskich głównym mnichem jest Gyōsen Asakura, który od małego interesował się muzyką. Był rozdarty między swą pasją, która jest muzyka, a powinnością wobec rodziny i tradycji - wiedział, że powinien iść w ślady ojca i prowadzić świątynię - opowiada. - Na studiach pracował jako DJ, uczył się jak tworzyć aranżacje świetlne. Po powrocie do świątyni odkrył, że jest w stanie łączyć oba zawody. Aktualnie wszelkiego rodzaju ceremonie są łączone z muzyką techno i wizualizacjami świetlnymi, które sam projektuje - dodaje. 

Mnich prowadzi swój kanał muzyczny na jednym z muzycznych portali streamingowych. 

Monika Nawrocka przypomina też osobę Yoshiki, który jest współzałożycielem popularnego zespołu rockowego X-japan. Artysta 10 lat temu zdecydował się też wrócić do rodzinnych tradycji tworzenia kimon. I choć moda z jego pracowni jest bardzo nowoczesna, to wciąż czuć w niej nawiązania do tradycyjnych strojów japońskich. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala

Data emisji: 09.03.2020

Godzina emisji: 10:46

pj/ac

Czytaj także

Batman mógłby być dziadkiem Małej Syrenki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 14:15
Batman pierwszy raz pojawił się w czasopiśmie komiksowym Detective Comics, w maju 1939 roku. Od tamtej pory jest stale obecny w uniwersum amerykańskich superbohaterów. Cały czas jest człowiekiem i walczy ze złem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Językowy atlas zwierząt. Zofia Różycka rysuje "Zwierzyniec" prof. Jerzego Bralczyka

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:00
Dlaczego naiwniacy to dzięcioły, a mądrale - stare wróble i co ma wspólnego robak z chrobotaniem? Na te pytania w książce "Zwierzyniec" odpowiada specjalista od słów - profesor Jerzy Bralczyk, a Zofia Różycka dodaje do tego rysunkowy komentarz.
rozwiń zwiń