Premiery filmowe: "Co w duszy gra", "Zabij to i wyjedź z tego miasta", "Sound of Metal"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:50
W ten weekend - po raz pierwszy od roku - na ekrany kin wchodzą trzy moce tytuły. Nie można tego przegapić - przkonuje krytyk Łukasz Muszyński.
Brytyjski reżyser Steve McQueen na premierze filmu SoulCo w duszy gra na festiwalu filmowym w Rzymie - październik 2020 rok
Brytyjski reżyser Steve McQueen na premierze filmu „Soul”/„Co w duszy gra” na festiwalu filmowym w Rzymie - październik 2020 rokFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Posłuchaj
16:11 CZWORKA Stacja Kultura - premiery 05.03.2021.mp3 Premiery filmowe poleca krytyk Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)

Joe Gardener jest pierwszym afroamerykańskim głównym bohaterem w filmach wytwórni "Pixar" Łukasz Muszyński

Życie jak jazzowa improwizacja

Joe Gardner prowadzi zespół muzyczny w gimnazjum. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys - zaczyna zadawać sobie pytania: "Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia?". Taki jest punkt wyjścia dla nagrodzonej Złotym Globem pełnometrażowej animacji autorstwa Pete'a Doctera. - Każda animacja ze studia Pixar wydaje się być predestynowana do najważniejszych nagród i nie inaczej jest i w tym przypadku. "Co w duszy gra" został uznany nie tylko za najlepszą animację, ale otrzymał też Złoty Glob za muzykę, która jest dziełem m.in. Treanta Reznora z Ninie Inch Nails - opowiada gość Czwórki. - W polskiej wersji językowej też nie zabraknie akcentów muzycznych. Głosu bohaterom udzielili m.in. Paweł Domagała, Krzysztof Zalewski, Igor Herbut, Robert Amirian oraz gwiazda polskiej wokalistyki jazzowej Danuta Błażejczyk.

Co w duszy gra - zwiastun #3 [dubbing] / DisneyFilmy

Posłuchaj także
Wilczyński Mariusz 1200x660.jpg
"Rodzaj kina artystyczego". Mariusz Wilczyński o filmie "Zabij mnie i wyjedź z tego miasta"

"To nie film, to rękodzieło"

Animacja Mariusza Wilczyńskiego to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. - To jest film o odchodzeniu bliskich. Film smutny, choć nie pozbawiony, choć nie pozbawiony surrealistycznego, czarnego humoru - mówi krytyk filmowy.

Zabij to i wyjedź z tego miasta (2020) zwiastun PL / Gutek Film

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.

Sprawdź
Ralf Liebhold Shutterstock Christiane F My dzieci z dworca zoo 1200.jpg
Serial "My, dzieci z dworca Zoo" dzielą internautów

"Sound of Metal" oglądaj na głośnikach

Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. - "Sound of Metal" zebrał nominacje w większości najważniejszych nagród filmowych, a Riz Ahmed ma duże szanse na Oscara, bo świetnie "wygrał" dramat swojego bohatera - ocenia rozmówca Kasi Dydo.

Sound of Metal – Official Trailer | Amazon Prime Video

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Robbie, Pitt i filmowy recycling

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:00
- Zamiast chwalić się planami na 2021 rok, producenci wybiegają w przyszłość, żeby jak najszerszym łukiem ominąć pandemię. W ten sposób już dziś możemy zapisać w kalendarzu, że 25 grudnia 2022 roku odbędzie się premiera najnowszego filmu twórcy "La La Land" - mówi krytyk Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o miłości. Czy są w stanie zaskoczyć widza?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:00
- Wydawałoby się, że w tym gatunku wszystko już zostało powiedziane i pokazane. Na szczęście nadal są filmowcy, którym chce się kombinować i nawet jeśli nie odkrywają Ameryki, to kręcą ciekawe "życiówki" - przekonuje Łukasz Muszyński z Filmwebu. 
rozwiń zwiń