"Prace domowe" - jak radzi sobie artysta w czasie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 08:00
Zapraszamy na rozmowę z Maćkiem Salamonem - malarzem, pedagogiem i animatorem życia kulturalnego i współtwórcą muzycznego duetu Nagrobki, który opowie o swoim projekcie i wystawie. Artysta z przyjemności i z potrzeby utrzymania pięcioosobowej rodziny wymyślił komercyjne artystyczne przedsięwzięcie - założył firmę portretową M. Salamon.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jenoche

wystawa ilustracje galeria kobieta shutter 1200 Rawpixel.jpg
Ilustracja coraz bardziej popularna?

Salamon maluje niewielkich formatów portrety w formie popiersia. Firma działa w domu - maluje na podstawie przesłanych zdjęć i, jak większość rodziców pracujących dziś zdalnie, dzieli czas między malowanie a banalne prace domowe, poszerzając definicję tego pojęcia. Przez te kilka miesięcy artyście udało się namalować ponad 100 portretów, głównie twórczych ludzi z pokolenia trzydzieści plus, mieszkających w Trójmieście. Jego projekt jest śmieszno-gorzkim komentarzem do ekonomicznej sytuacji współczesnego artysty, pozostawionego samemu sobie w trudnych czasach zarazy. 

Posłuchaj także:


Wcześniej, bo o 10.00 opowiemy też o projekcie "Ćwiczenia z wyobraźni" wrocławskiej malarki Kasi Kmity, który jest  artystyczną reinterpretacją pamięci o Sympozjum Plastycznym Wrocław '70. To niezwykłe spotkanie artystów, krytyków i teoretyków sztuki, odbyło się w pierwszych miesiącach 1970 roku, artystka zaś sprawdza w jaki sposób Sympozjum zapamiętali jego uczestnicy. Subiektywne opowieści o tym historycznych wydarzeniu, odkrywane podczas rozmów, lektury dzienników, przeglądania starych albumów, złożyły się na fabularny szkielet tytułowych "ćwiczeń z wyobraźni".

Ok. 10.35 Damian Sikorski zaprosi na koncert "Będzie Głośno". Tym razem usłyszymy artystę, który występuje pod pseudonimem  Tony White, który zagra na żywo już w najbliższy piątek. 

Po godz. 10.45 kolejna odsłona "Radiopowieści w Czwórce". Wybrane fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. POSŁUCHAJ >>>

W drugiej części audycji w cyklu InstaKultura Ola Jasińska opowie o "Shitblogerspost". Jest to ostatnio najpopularniejsze konto, którego założyciele prześwietlają najsłynniejsze blogerki i demaskują ich modowe pomysły.


***

Na audycję "Stacja Kultura" w czwartek (18.03) o godzinie 10.05 zaprasza  Kasia Dydo.

aw/mat.pras.

Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl wystawa

Czytaj także

Historie zapomnianych artystek - sztuka kobiet z Chorwacji, Łotwy, Słowenii i Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 21:50
W ramach europejskiego projektu badawczego Not Yet Written Stories: Women Artists' Archives Online grupa kuratorów z warszawskiej ASP podąża śladami zapomnianych biografii artystek, próbując zbadać ich losy.
rozwiń zwiń