Historie zapomnianych artystek - sztuka kobiet z Chorwacji, Łotwy, Słowenii i Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 21:50
W ramach europejskiego projektu badawczego Not Yet Written Stories: Women Artists' Archives Online grupa kuratorów z warszawskiej ASP podąża śladami zapomnianych biografii artystek, próbując zbadać ich losy.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Siriporn Pimpo

Pomysł na przywracanie historii zapomnianych artystek lat 60. powstał przy okazji przygotowywania materiałów do projektu Kreatywna Europa. - Opracowywaliśmy archiwum online europejskiej awangardy, które było poświęcony głównie mężczyznom. Zauważyliśmy dysonans, jeżeli chodzi o poziom wiedzy o artystkach.  Z wielu powodów były wykluczane z pola sztuki  i ten program jest próbą przypomnienia przynajmniej niektórych z nich - mówi Marika Kuźmicz, koordynator projektu.  

Program ma za zadanie przypomnienie artystek z byłej Jugosławii, byłego ZSRR i Polski. Głównym kluczem łączącym sylwetki kobiet jest to, że były prekursorkami, które zajmowały się w tamtych latach sztukami video, performancem i nowymi mediami.  

Posłuchaj

10:29 [CZWORKA]CZWORKA (mp3) 21 lipiec 2020 11_14_41x.mp3 Historie zapomnianych artystek - sztuka kobiet z Chorwacji, Łotwy, Słowenii i Polski (Stacja Kultura/Czwórka)

Udało się przywrócić między innymi historię Jadwigi Linger, artystki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Była współtwórczynią Laboratorium Technik Prezentacyjnych. Choć w latach 70. tworzyła prekursorskie prace z zakresu filmu awangardowego, video, performancu, została całkowicie zapomniana.

- Żyła w bardzo trudnych warunkach i można powiedzieć, że zmarła w biedzie. Nikt też jej dorobkiem się nie interesował. Natknęłam się na informację o niej w katalogu z lat 80. Okazało się, że archiwum jej prac przetrwało i zostało znalezione na strychu - opowiada Marika Kuźmicz. Olbrzymie archiwum, obejmujące taśmy filmowe, negatywy, tysiące odbitek fotograficznych jest obecnie archiwizowane.

Czytaj także: 

 W Polsce i krajach partnerskich w ramach programu organizowane są również warsztaty dla uczniów, studentów, którzy chcieliby się zapoznać z metodami pracy w archiwum. Latem 2021 planowana jest konferencja, która będzie podsumowaniem projektu.

 ***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marika Kuźmicz

Data emisji: 21.07.2020

Godzina emisji: 11:05

 AW

Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń