Kraków na lato: plakaty, fotografia i wartburg

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 13:18
Prace Rafała Olbińskiego gościły w najlepszych galeriach świata, wielokrotnie trafiały na okładki popularnych czasopism, tym razem jego plakaty możemy oglądać w Pałacu Sztuki w Krakowie. 
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2020, tym razem w innej formule
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2020, tym razem w innej formuleFoto: mat. promocyjne
shutterstock joel schumacher 1200.jpg
Joel Schumacher. O sztuce filmowej między gatunkami

Posłuchaj
11:40 czwórka stacja kultura 21.07.2020.mp3 Kraków na lato. Lipiec - czas wystaw (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Rafał Olbiński to polski malarz surrealista, który przez wiele lat był wykładowcą na uczelniach artystycznych w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał ponad 150 nagród polskich i zagranicznych za swoje prace. - Na ekspozycji w Pałacu Sztuki w Krakowie prezentowana jest seria plakatów. Jest tu bardzo piękny plakat "Namiętność", jest "Sanatorium pod klepsydrą", "Mistrz i Małgorzata", "Król Lear","Piekło" Dantego, są ilustracje do Sheakspeara - wymienia Zbigniew Kazimierz Witek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. - Dziś młodzi ludzie też są zachwyceni sztuką, dodatkowo plakaty Rafała Olbińskiego mogą ich zachęcić do oglądania oper czy spektakli teatralnych - dodaje. 

Wystawa czynna od 11 czerwca 2020. Dolny Pałac Sztuki. Zapraszamy!

Opublikowany przez Pałac Sztuki w Krakowie / The Palace of Fine Arts in Kraków Środa, 10 czerwca 2020

deskorolka skateboard shutterstock Yulia Grigoryeva 1200.jpg
Pina Bausch na desce. Dziewczyny z serialu "Betty"

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem artystycznym lipca, w Krakowie jest Miesiąc Fotografii. W Tytano można już oglądać pierwsze wystawy artystów-laureatów krakowskiego miesiąca fotografii - w tym sekcji Show Off. Jednym z nich jest Bart Krężołek, który prezentuje widzom cykl czarno-białych fotografii zatytułowany "Mute". - Jestem bardzo szczęśliwy, że trafiłem do tak elitarnego grona twórców prezentujących prace w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie - mówi artysta. - Nawet w tak trudnych czasach festiwal się odbywa, są wystawy, spotkania online i offline. Do tej pory brałem udział w tym wydarzeniu jedynie jako widz - dodaje. 

W Bunkrze Sztuki za to otwarta została wystawa "Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego" to retrospektywna podróż do początków twórczości krakowskiego artysty.

Opublikowany przez Galeria Bunkier Sztuki Poniedziałek, 20 lipca 2020

Początek lipca to też czas otwarcia ArtStrefy MNK w Krakowie - czyli plenerowej przestrzeni pełnej kultury. Jej symbolem jest zabytkowy wartburg. 

"Opowieści przedmiotów, czyli baśnie podsłuchane w muzeum" to zestaw baśni zainspirowanych niezwykłymi zbiorami Muzeum...

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie Poniedziałek, 20 lipca 2020***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 21.07.2020

Godzina emisji: 10:16

pj

Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"MAD about Hollywood". Opowieść o hiszpańskiej Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:30
Różnorodność planów filmowych i naturalnych pejzaży, niskie koszty techniczne i ludzkie, łatwość uzyskania pozwoleń na kręcenie oraz sława samej stolicy sprawiły, że w latach 50. i 60. XX wieku Hollywood przeprowadziło się do Madrytu. I o tym opowiada wystawa "MAD about Hollywood" w Instytucie Cervantesa w Krakowie.
rozwiń zwiń