Malta 2021 stawia na plener. Już dość komputerów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:56
 - 2020 roku Festiwal Malta dostał trochę w kość, a szykowaliśmy huczną trzydziestkę - mówi Agnieszka Kopiewska, rzeczniczka prasowa Festiwalu. - Od tamtej pory minął rok. Teraz wracamy do korzeni, jesteśmy zmęczeni komputerami - dodaje. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com
gest stop przemocy kobieta shutter 1200 Patrick Daxenbichler.jpg
Aktorki zabierają głos - spektakl o przekraczaniu granic

- Nie jest łatwo organizować wydarzenia kulturalne w czasie pandemii. 30. urodziny Malty odbyły się pod osłoną pandemii, która sparaliżowała wiele festiwali - mówi gość Kasi Dydo. - Jest trudno. Ludzie bardzo są spragnieni bezpośredniego kontaktu ze sztuką. Dlatego w tym roku stawiamy na plener - dodaje. 


Posłuchaj
16:15 czwórka stacja kultura 06.04.2021 malta.mp3 Jaka będzie tegoroczna Malta i czym jest akcje "Chodźmy w plener / Let’s hit the outdoors" (Stacja Kultura/Czwórka)

Komputery już nam się opatrzymy. Odbiór sztuki i kultury przez ekrany jest inny, specyficzny, jakby niepełny. 

- Jesteśmy zmęczeni komputerami - przyznaje Agnieszka Kopniewska, kierowniczka ds. komunikacji i rzeczniczka prasowa Festiwalu Malta. - Będziemy spotykać się z widzami w plenerze, w bardziej naturalnych warunkach, ale poza przestrzenią teatru. Streamingi i internet zabierają nam dużo z odbioru teatru. W spektaklach szczególnie istotne są takie sensualne doznania. Realizacje filmowe spektakli teatralnych są bardzo trudne. W tym momencie każdy dostaje kadr wybrany i wyreżyserowany przez realizatora. Odbiera to mnogość interpretacji i doznań - dodaje. 

To niesamowicie trudne tylko patrzeć w ekran komputera. Obcowanie ze sztuką na żywo jest bardzo indywidualne, przenosi człowieka w inny świat Agnieszka Kopniewska

Malta bardzo zmieniła się przez pandemię. - W ubiegłym roku byliśmy w trudnej sytuacji. Malta odbywała się od czerwca do sierpnia, a zwykle Festiwal trwa 10 intensywnych dni. W zeszłym roku spotykaliśmy się z widzami co dwa tygodnie - wspomina gość Czwórki. 

Agnieszka Kopniewska docenia technologie, które pozwoliły organizatorom i artystom festiwalu być razem w 2020 roku. Dziś jednak ma nadzieję wrócić do tego, co najpiękniejsze czyli odbioru na żywo. - W tym roku chcemy być mądrzejsi, jesteśmy bogatsi o zeszłoroczne doświadczenia - wyjaśnia. - Sztuka musi wyjść ze swych przestrzeni - zamkniętych sal muzeów, teatrów - dodaje. 

kandinsky pap 1200.jpg
Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Czytaj także:

Organizatorzy Festiwalu Malta ogłosili nabór na działania plenerowe "Chodźmy w plener / Let’s hit the outdoors". - Jesteśmy ciekawi z czym się spotkamy - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Wracamy do korzeni. Festiwal Malta narodził się z teatru ulicznego w latach 90. Po drogę zatrzymywał się na przeróżnych przystankach ze sztuką taneczną, wizualną , operową
teraz wracamy do działań cyrkowych, kuglarstwa, pantomimy, mimów, happeningów, animacji, działań ulicznych - wymienia. Z
astanawiamy się jak się teraz mają, gdzie ukrywają się artyści fire show, kuglarze na szczudłach - dodaje. 

Przedstawiciela Malty podkreśla, że nikogo nie wykluczają, mile widziani są też tancerze oraz wydarzenia muzyczne, literackie. - Poszukujemy osób które spakują swoją scenografię w mniejszą lub większą walizkę - podkreśla. - Nie mamy ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj sztuki, która ma być prezentowana - dodaje. 


𝗡𝗶𝗲𝗰𝗵 𝗺𝗮𝗴𝗶𝗮 𝘁𝗲𝗮𝘁𝗿𝘂 𝗽𝗼𝗷𝗮𝘄𝗶 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗻𝗮 𝘂𝗹𝗶𝗰𝗮𝗰𝗵! Ogłaszamy OPEN CALL „Chodźmy w plener / Let’s hit the outdoors”, Malta...

Opublikowany przez Festiwal Malta Wtorek, 30 marca 2021

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agnieszka Kopiewska, kierowniczka ds komunikacji i rzeczniczka prasowa Festiwalu Malta 

Data emisji: 06.04.2020

Godzina emisji: 10.14

pj


Czytaj także

"Wstyd". Doświadczanie emocji w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 16:00
- Przekazywany z pokolenia na pokolenie wstyd funkcjonuje inaczej w zależności od sytuacji, w której znajduje się danei pokolenia - opowiada Olga Drygas z Nowego Teatru i zaprasza na premierę nowego spektaklu Małgorzaty Wdowik "Wstyd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaproś teatr do domu. Poszukiwania współczesnej Szeherezady

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 17:50
"Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979" Wojciecha Farugi i Magdy Fertacz to propozycja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Twórcy spektaklu przez pryzmat starych, perskich opowieści przyglądają się islamskiej rewolucji irańskiej z 1979 roku. 
rozwiń zwiń