Zaproś teatr do domu. Poszukiwania współczesnej Szeherezady

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 17:50
"Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979" Wojciecha Farugi i Magdy Fertacz to propozycja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Twórcy spektaklu przez pryzmat starych, perskich opowieści przyglądają się islamskiej rewolucji irańskiej z 1979 roku. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dmytro Buiansky/shutterstock.com

Gdyby nie rewolucja islamska, nie byłoby "Opowieści podręcznej" Margaret Atwood, nie byłoby też serialu Wojciech Faruga

- Kiedy sześć lat temu gościłem na featiwalu teatralnym w Hamedanie, razem z artystami, który brali w nim udział oraz z grupą Irańczyków, poszliśmy na jeden z lokalnych bazarów. Spotkałem tam kobietę, która pokazała mi w telefonie nagranie programu telewizyjnego z Kalifornii. Występowała w nim kobieta, która mówiła po persku. Moja rozmówczyni przyznała mi się, że to ona, jeszcze sprzed rewolucji - wspomina Wojciech Faruga. - I jeśli miałbym znaleźć pierwszy impuls do stworzenia tego spektaklu, to było to spotkanie. 

Posłuchaj
08:22 CZWÓRKA Stacja Kultura - teatr 31.03.2021.mp3 O spektaklu "Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979" opowiada reżyser Wojciech Faruga (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj także
władczyni much joanna chmielecka pap 1200.jpg
"Władczyni much". Życie jako internetowa gra

Po powrocie do Polski reżyser zaczął szukać informacji, jak wyglądał Iran przed rewolucją z 1979 roku. Pomagała mu w tym scenarzystka i dramaturg Magda Fertacz. Twórcy dość szybko doszli do wniosku, że kluczem dla sztuki będzie "Księga tysiąca i jednej nocy" - jeden z niewielu dobrze nam znanych tekstów kultury perskiej. Kolejnym krokiem było odnalezienie kobiety, którą w 1979 roku możnaby nazwać Szeherezadą. Padło na Orianę Fallaci, która w tym czasie przyjechała do Iranu, w celu przeprowadzenia wywiadu z Ajatollahem Chomeinim. Włoska reporterka spędziła w Teheranie parę nocy, ale jedna była szczególna: ta w czasie której jej bezpieczeństwo było zagrożone, po tym jak ośmieliła się odsłonić włosy w obecności charyzmatycznego duchownego. Fallaci, niczym współczesna Szeherezada, siłą opowieści postanowiła zawalczyć o swoje prawo do życia.

Trailer do spektaklu w reżyserii Wojciecha Farugi "Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979" / Teatr im. Juliusza Słowackiego

W spektaklu "Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979" Orianę Fallaci gra Marta Konarska, a w roli Ajatollaha Chomeiniego zobaczymy Andrzeja Grabowskiego. Premiera sztuki odbyła się online - 26 marca 2021 roku  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Czy teatr wie, jak mówić do młodych? Jak ich przyciągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:11
Okazuje się, że tak! "Nina i Paul" - pierwszy spektakl w Teatrze Miejskim w Gliwicach dla młodzieży od razu został przyjęty entuzjastycznie przez nastolatków i widzów dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorki zabierają głos - spektakl o przekraczaniu granic

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:30
- Jakiś czas temu w mediach przetoczyła się fala bulwersujących publikacji na temat mobbingu, molestowania i przemocy w polskich teatrach - mówi reżyser spektaklu Magdalena Łazarkiewicz. - W kontaktach ze studentkami zorientowałam się, że to jest temat, który mocno je dotyka, a który jest ewidentnie nieprzepracowany.
rozwiń zwiń