Dla tych, którzy cenią wyobraźnię i fantazję autorów, animę i reality show

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 21:45
Kaja Klimek zaprasza na cotygodniowy przegląd seriali. - W tym tygodniu polecam przygodę pełną magii, miecza i walki o ludzką duszę, film o prawach kobiet i nietypowy reality show - mówi w audycji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/0 Dean Drobot

netflix free shutterstock 1200.jpg
Polecamy seriale na kwarantannę

Posłuchaj

18:03 Czwórka/Stacja Kultura - Kaja Klimek poleca seriale 06.05.2021.mp3 Kaja Klimek poleca seriale (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Nasz przegląd seriali zaczynamy od "Opowieści podręcznej" jeden z fenomenów ostatnich lat. Po premierze pierwszego sezonu serial zyskał ogromną popularność. Dzięki serialowi zwiększyło się też zainteresowanie książką, na podstawie której powstał do niego scenariusz. Margaret Atwood napisała tą książkę w 1985 roku i wówczas książka nie osiągnęła sukcesu.

- Myślę, że rzeczywistość dogoniła trochę tę fikcję, chociaż warto powiedzieć, że to co Margaret Atwood opisała w swojej dystopijnej powieści wszystko było oparte na historycznych wydarzeniach związanych z różnego rodzaju politycznymi, czy społecznymi zasadami, którym musiały się podporządkowywać kobiety - mówi Kaja Klimek. - Premiera pierwszego sezonu zgrała się z czasem, kiedy rozpoczynała się prezydentura Donalda Trumpa, którego podejście do kobiet jest powszechnie znane. Pierwszy sezon był bardzo poruszający, bo się czuło, że pewna uważność wobec tego, co się dzieje w świecie polityki, świecie społecznym, pewne działania na rzecz równości, to jest coś, co powinnyśmy robić, żeby ratować same siebie przed różnymi zapędami.

Źr. YouTube/ HBO GO/ Opowieść podręcznej, sezon 4 - trailer 


Kolejną propozycją Kai Klimek jest anima "Yasuke" na Netflixie - krew i demony, mechy, historia Japonii i pierwszy czarnoskóry samuraj na ekranie. - Jest tu bardzo dużo połączonych ze sobą elementów. Yasuke to jest właściwie postać historyczna z XVI wieku. Przybysz, który stał się najpierw samurajem, potem roninem, czyli samurajem bez pana i ten serial sięga po tę historię. Dla mnie jest to fantastyczna karta historyczna, jak sobie myślisz czarnoskóry samuraj w Japonii, to aż się prosi o opowiadanie tej historii - mówi Kaja Klimek. - Jest to bardzo wybuchowa mieszanka bardzo wielu wątków, które mocno kojarzą się z japońską pop kulturą, bo są i roboty, i podróże w czasie, przeskoki międzywymiarowe, fantasy i mała dziewczynka, o super mocach, którą trzeba ratować.

Źr. YouTube/Netflix/Yasuke - official trailer 

Nietypową propozycją krytyczki jest program typu reality show "Too hot too handle". - Ludzie z photo shopa i reality show w odwróconym stylu. Zasadą tego programu jest to, że grupa pięknych, wymuskanych osób, znajduje się w, nazwijmy to, Domu Wielkiego Brata, jednak wprowadzono zakaz łączenia się w pary, oraz  bliższych kontaktów fizycznych - opowiada w audycji. - Lekcja, która ma z tego wyniknąć, to fakt, żeby nauczyć się budować relacje w inny sposób, a nie koniecznie chwalić się swoimi zdobyczami. Zasada jest taka, że wszyscy wszystkim mają się opierać. Muszę powiedzieć, że dla mnie jest to antropologiczne doświadczenie. 

Źr. TOO HOT TO HANDLE SEASON 1 - Official Series Trailer | Vague Movie Trailers

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 10.16

aw

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

W serialowej odsłonie - „Król” Twardocha i „Emily w Paryżu”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:03
Jak co tydzień na antenie Czwórki polecamy serialowe nowości. Na przegląd zaprasza Kaja Klimek.
rozwiń zwiń