"Podróż jest najwyższą formą wolności"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:13
"Quebonafide: Romantic Psycho" - właśnie powstał dokument o jednym z najpopularniejszych i najbardziej tajemniczych z polskich raperów. To zapis jego ubiegłorocznej, 30-dniowej podróży do Azji. 
Quebonafide
Quebonafide Foto: Justyna Tylczyńska

"Quebonafide: Romantic Psycho" daje możliwość zobaczenia artysty w procesie tworzenia, zbierającego siły na wydanie nowego albumu. Po raz pierwszy widzowie będą mieć możliwość wglądu w prywatne życie rapera, który nigdy wcześniej nie dopuszczał do siebie mediów i kamer. - Poprzeczka jest tak wysoko zawieszona, jeżeli chodzi o oczekiwania ludzi, że ja muszę ją zawiesić sobie jeszcze trzy razy wyżej niż wcześniej - mówi o sobie Quebonafide. 

Posłuchaj

03:44 CZWORKA (mp3)_Quebonafide_ 14 wrzesień 2020.mp3 Dokument o Quebonafide - o powstawaniu filmu rozmawiamy z jego twórcą Michałem Zameneckim (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Przedstawiona w filmie podróż zaczęła się w Warszawie, następnie ekipa pojechała do Moskwy, stamtąd Koleją Transsyberyjską do Irkucka, a następnie do Pekinu. Kolejnym etapem był Szanghaj, Ułan Bator i Pustynia Gobi. Stamtąd wrócili do Polski i po paru tygodniach polecieli do Los Angeles, by nagrywać płytę - mówi twórca filmu Michał Zamenecki z Warsaw Production.

"Historia zblazowanego rapera"

Kilkuosobowa ekipa składała się głównie ze znajomych i przyjaciół artysty, co pozwoliło na stworzenie fajnej, intymnej atmosfery i ułatwiło swobodne obserwowanie rapera podczas aktu twórczego. Jednak nie zawsze było sielankowo. Powstawaniu filmu towarzyszyły różne sytuacje i emocje. Jak się okazuje podróż za granicę, z jedną małą ekipą, może prowadzić do zmęczenia. Zdarzały się więc procesie produkcyjnym i samej podróży również momenty kryzysowe.  

"Jakbym miał siebie rozłożyć na części to, znalazłbym w sobie 50 czy 100 osobowości" - mówi sam o sobie Quebonafide.

Źr. Millennium Docs Against Gravity Film Festival/Quebonafide: Romantic Psycho Film - trailer | 17. Millennium Docs Against Gravity

- Kuba jest zamknięty. Jest introwertykiem i nie lubi mówić o sobie i siebie pokazywać, ale tak jak przy poprzedniej płycie, miał przy sobie kamerę w celach rejestracji teledysku. Teraz pozwolił na coś więcej, to znaczy pokazywanie, obrazowanie swoich utworów i opowiadanie o tym jak zapala się u niego iskierka - pomysł, a następnie od luźnych myśli przechodzi do pisania - opowiada gość audycji. 

Premiera filmu odbyła się podczas tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Małgorzata Jakubowska 

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 8.30

aw/kd

Czytaj także

"Everybody's Everything". Powstał film dokumentalny o Lil Peepie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:18
"Everybody's Everything" to tytuł pierwszego pełnometrażowego filmu o Lil Peepie, zmarłym dwa lata temu amerykańskim raperze. Jednym z prekursorów gatunku cloud i emo rapu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Up To Date Festival 2020. Tak bawiliśmy się podczas święta muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 12:22
Sześć dni muzyki, 67 wykonawców i imprezy na otwartej przestrzeni. Zakończyła się 11. odsłona Up To Date Festival w Białymstoku. - Na tym festiwalu to muzyka jest górą - mówiła szefowa Czwórki Hanna Dołęgowska.
rozwiń zwiń