Seriale online: Winslet jako Mare, "Halston", "Kolej podziemna"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:00
Wiosną na platformy stramingowe wkroczyli poważnu gracze z Hollywood - Kate Winslet jako detektyw i Ewan McGregor w roli projektanta mody. Jak poradzili sobie z tym wyzwaniem?
Kate Winslet - Los Angeles, 2014 rok
Kate Winslet - Los Angeles, 2014 rokFoto: DFree/Shutterstock.com

Posłuchaj
17:24 CZWÓRKA Stacja Kultura - seriale 20.05.2021.mp3 Kaja Klimek poleca seriale w sieci (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Mare chwyta za gardło

"Mare z Eastown" to historia zmagającej się z demonami przeszłości detektyw Mare Sheehan. Jej szansą na powrót na szczyt jest śledztwo w sprawie zabójstwa. Sheehan całkowicie poświęca się tajemniczej zbrodni, odkrywając mroczne oblicze mieszkańców spokojnego Easttown. - Po pierwszych odcinkach można było odnieść wrażenie, że to koleny kryminał o dziewczynce zamordowanej w małym miasteczku. Ale jak to jest zrobione, jak wciągające - mówi krytyczka Kaja Klimek. - Wszystko jest tu dopięte na ostatni guzik, ani razu nie miałam wrażenia, że twórcy serialu wahają się, albo nie mają pomysłu na rozegranie sceny. Prawdziwa przyjemność dla widza. Tak jak serial "The Killing".

Mare z Easttown - trailer HBO GO / HBO Polska

Pocztówka ze Studia 54

"Halston" to miniserial, który twórcy opowiadając o jednej z najważniejszych postaci świata mody - projektancie Rou'u Halstonie - złożyli hołd dla Nowego Jorku przełomu lat 70. i 80. - Za tym serialem stoi Ryan Murphy, mistrz telewizji spod znaku Netflixa, który stworzył m.in. seriale "Glee" i  "Ratched" - opowiada gość Czwórki. - Ta opowieść jest trochę "seamless" - łatwa i bezproblemowa. Nie mamy do czynienia z wykładem o historii mody, bo praca Halstona to zaledwie punkt wyjścia dla tego serialu. Ja tę produkcję interpretuję jako opowieść o tym, co cię dzieje, kiedy ktoś absolutnie zawierza swojej intuicji, a ta raz po raz zwodzi go na manowce.

HALSTON | Oficjalny zwiastun | Netflix Polska

Najbardziej oczekiwany serial w USA

"Kolej podziemna" to poetycki serial twórcy "Moonlight" Barry'ego Jenkinsa, który powstał na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści Colsona Whiteheada. - Tytułowa "kolej podziemna" była szlakiem przerzutowym zbiegłych niewolników w Stanach Zjednoczonych. Jenkins urzeczywistnił tę metaforę i stworzył serial o kolei podziemnej, która jeździ pod ziemią Ameryki, w czasach, w których w ogóle nie byłoby to możliwe. Tego serialu nie da się obejrzeć za jaednym podejściem. Trzeba go zapauzować, dać sobie czas, żeby pomyśleć - dodaje Kaja Klimek. 

The Underground Railroad - Official Trailer | Amazon Prime Video

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 10.16

kul

Czytaj także

Dokumenty, animacje, historia - seriale, do których warto zajrzeć

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 12:26
"The Knick", czyli historie medyczne z początku XX wieku, dokumentalna produkcja od Adama Curtisa, czyli "Can't Get You Out of My Head", a także "City Of Ghosts", animowany serial nie tylko dla dzieci - z którym z nich warto spędzić czas?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seriale w sieci: "Znoszone historie" i "Wąż"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:30
- "Znoszone historie" to serial, który skupia się na ubraniach, ale nie mówi nic o modzie. Zamiast wielkich projektantów, mamy tutaj fascynujące historie sukienek, płaszczy i swetrów. I mnóstwo emocji, bo często są to także opowieści o ludziach, których nie ma już z nami - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek.
rozwiń zwiń