Dokumenty, animacje, historia - seriale, do których warto zajrzeć

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 12:26
"The Knick", czyli historie medyczne z początku XX wieku, dokumentalna produkcja od Adama Curtisa, czyli "Can't Get You Out of My Head", a także "City Of Ghosts", animowany serial nie tylko dla dzieci - z którym z nich warto spędzić czas?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W głębi lasu.jpg
"W głębi lasu". Polski serial, o którym jest głośno w internecie

"The Knick" to serial o tematyce medycznej z 2014 roku.Akcja osadzona jest w Nowym Jorku, w szpitalu Knickerbocker, w pierwszych latach XX wieku, gdy nie istniały antybiotyki, a umieralność pacjentów była wysoka. Grupa młodych lekarzy prowadza pionierskie rozwiązania medyczne, jednocześnie zmagając się z własnymi problemami. 

Posłuchaj
20:48 czwórka stacja kultura 11.03.2021 seriale.mp3 Do których seriali warto zajrzeć? Rozmowa z Kają Klimek (Stacja Kultura/Czwórka) 

Posłuchaj także:

telewizor głowa telewizja 1200.jpg
Blown Away", "It's a Sin", czy "Mr. & Mrs. Smith" - warto zobaczyć?

Na tę produkcję składa się 20 odcinków. - Każdy, kto szuka krwistego, mięsistego serialu z ciężarem gatunkowym, powinien pójść w tym kierunku - mówiła gość Czwórki. - To opowieść o czasach, gdy jeszcze wszystko wydawało się możliwe. Produkcja dla ludzi, których fascynuje epoka wynalazków, ówczesna medycyna. Dodatkowym atutem jest scenografia, która tworzy znakomitą atmosferę. Sale operacyjne są bardzo pieczołowicie odtworzone, a wszystko działa jak prawdziwy teatr - mówiła Kaja Klimek. "The Knick" to produkcja w reżyserii Stevena Soderbergha. - Widać jego rękę, co dodatkowo ponosi jej rangę. Serial kończy się potężnie, ale okazuje się, że powstanie trzeci sezon - mówiła krytyk. 

Źr. HBO UK//"The Knick" - Season 1.: Trailer - Official

W programie Kaja Klimek mówiła także o serialu dokumentalnym "Can't Get You Out of My Head: An Emotional History of the Modern World", stworzonym przez Adama Curtisa. - To wybitny brytyjski dokumentalista, który łączy archiwalia ze swoją narracją w gigantycznej skali - tłumaczyła gość Czwórki i jak podkreślała, Curtis opowiada o rzeczywistości wokół nas, potrafi ją jednak uchwycić "pokazując uniwersalne problemy, nie dając gotowych rozwiązań i odpowiedzi". - Od mocarstwowych ambicji Rosji, Stanów Zjednoczonych i Chin, które dzielą między siebie rząd dusz, przez teorie spiskowe, terroryzm, mity narodowe i masową wyobraźnię, po nacjonalizm. To rzeczy, które też wymykają się społecznemu dyskursowi - mówiła Kaja Klimek. - Curtis wyciąga pozornie niewielkie wydarzenia bądź osoby i wokół nich buduje swoje historie - tłumaczyła. Jak podkreślała, to produkcja, w której bardzo ważnym elementem jest muzyka. 

Źr. Adam Curtis Documentary//"Can't Get You Out of My Head: An Emotional History of the Modern World" (2021) Trailer

Ostatnią propozycją Kai Klimek była animacja "City Of Ghost". To historia grupy dzieci, poznających historię zamieszkiwanego przez nich miasta poprze rozmowy z duchami. - To produkcja dla dzieci i dorosłych, ale także dorosłych, którzy mają wciąż "swoje wewnętrzne dzieci" - mówiła gość Czwórki. - To serial typu "slow", ale w bardzo przyjemnym wydaniu. Można się tym serialem "opatulić", obrazy przepływają powoli. Każdy odcinek dotyczy innej sytuacji i innej historii. Serial brzmi, jakby był improwizowany, ale to jego bardzo mocna strona. Dzieci są bardzo naturalne - tłumaczyła. 

Źr. Netflix Futures//City Of Ghosts, New series Trailer

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek 

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 10.16

kd

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże pieniądze, legendarni trenerzy i zasada ubuntu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 13:46
Na cotygodniowy przegląd serialowych nowości zaprasza Kaja Klimek.
rozwiń zwiń