Seriale w sieci: "This is robbery", "Malowanie z Johnem" i "Start up"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 15:00
Zuchwały napad na muzeum, freestyle'owe malowanie, oraz nieudany start-up - Maciek Kędziora ocenia seriale.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ sirtravelalot

Przegląd seriali zaczynamy od największego w dziejach napadu na muzeum, którego ofiarą padło Muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie. Z inicjatywy tej mecenas sztuki, filantropki i kolekcjonerki na początku XX wieku otwarto jedno z bardziej ikonicznych muzeów, często porównywane do Muzeum d'Orsay w Paryżu. Muzeum miało tętnić życiem i tętniło, co nieco stępiło czujność ochrony, a rozzuchwaliło grupę śmiałków, która w Dzień Świętego Patryka w 1990 roku zrabowała z muzeum obrazy o łącznej wartości 500 mln USD. Zrabowanych dzieł m.in. Rembrandta, Vermeera i Degasa dotychczas nie odnaleziono.


Posłuchaj
13:03 Czwórka/Stacja Kultura - Seriale 01.07.2021.mp3 Maciek Kędziora ocenia seriale (Stacja Kultura/Czwórka)

Czteroodcinkowy serial "This is robbery" utrzymany jest w konwencji "true crime". - Jego reżyser Colin Barnicle założył, że być może serial przypomni o sprawie największego napadu na muzeum w historii wszech czasów, a ponowne nagłośnienie sprawy pomoże odnaleźć wybitne dzieła - mówi Maciek Kędziora. - Niestety serial jest potwornie konwencjonalny, ci, którzy oglądali seriale typu "true crime", będą w stanie przewidzieć wszystko. Nie ma tego, co najważniejsze dla tego gatunku, czyli wiecznego trzymania w napięciu, ciekawości, co wydarzy się w kolejnym odcinku. Nie mamy ciekawych nici fabularnych, rozmowy bohaterów są prowadzone w sposób konwencjonalny - nie ma tak naprawdę na czym się zaczepić.


YouTube/This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist | Documentary Trailer | Netflix


shutterstock kate winslet 1200.jpg
Nieprzyjemna i fascynująca Kate Winslet w Mare z Easttown


"Malowanie z Johnem" to serial, który można oglądać na HBO. Częściowo jest tutorialem medytacyjnym, a częściowo pogawędką przy kominku. Tytułowym Johnem jest John Lurie - jazzman, reżyser, scenarzysta, aktor, w skrócie człowiek orkiestra. Aktora można kojarzyć z filmów Jima Jarmuscha zwłaszcza ze znakomitej roli w "Poza prawem".

- Konwencja jarmuschowska będzie również obecna w "Malowaniu z Johnem". Ważny jest kontekst - w roku 1996 roku John Lurie nakręcił swój pierwszy sześcioodcinkowy serial "Łowienie z Johnem", gdzie jeździł na ryby i uczył, choć nie miał żadnego pojęcia o wędkowaniu - opowiada gość audycji. - John łowił m.in. z Jimem Jarmuschem, Matem Dillonem, Williamem Defoe czy Tomem Waitsem. Kręci się więc w kręgu ludzi związanymi z "Kawą i papierosami" i generalnie z takim nastawieniem należy podchodzić do tego serialu. Lurie opiera się na sztuce amatorskiej. Malarstwo w życiu Johna pojawiło się w trakcie terapii, a jak podkreśla artysta nie każdy malować umie i nie każdy malować powinien - z tego wychodzi ten serial. Więc nie chodzi o to, co powstaje na płótnie, tylko bardziej o to, co John mówi i czym się z nami dzieli. Jest to taki Jim Jarmusch w pigułce serialowej.


YouTube/Painting With John: Official Trailer | HBO


Kolejnym serialem, któremu przygląda się krytyk, jest "Start Up" - serial o młodych przedsiębiorcach, którzy pragną ziścić wirtualne marzenia w realnym świecie, rywalizują o sukces i miłość w bezwzględnej branży technologicznej i świecie kryptowalut. Kanwą do nakręcenia amerykańskiego serialu była produkcja koreańska pod tym samym tytułem. - Serial w gwiazdorskiej obsadzie, Martin Freeman, Adam Brody, Mira Sorvino. Wydawało mi się, że będzie to serial znakomity, skoro Netflix zakupił do niego prawa i obszernie proponuje mi go swoim algorytmem - mówi Maciek Kędziora. - Zdecydowałem się wejść w ten świat i nie ukrywam, że konwencja stylistyczna serialu przypomina tanie teledyski MTV z roku 2015, czyli przekrwioną kolorystykę kadrów, wysnute z życia opowieści i generalnie ograniczanie się albo do scen erotycznych, albo do scen gangsterskich na ekstremalnie bliskich zbliżeniach. Ten serial przypomina przemieszanie "Narcos" z kinem klasy Z i niestety tak się go ogląda.

YouTube/ " Start-Up" Season 1 TRAILER (2016) 

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora

Data emisji: 01.07.2021

Godzina emisji: 10.16

aw

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sense8", "Line of duty" i "Było sobie życie" - polecamy seriale

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 14:00
Od mistycznego połączenia, poprzez policyjne potyczki do funkcjonowania organizmu - Kaja Klimek, jak co tydzień zaprasza na przegląd seriali.
rozwiń zwiń