Seriale w sieci. Co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 13:05
Jak co tydzień zapraszamy na przegląd seriali. Tym razem Kaja Klimek proponuje "Otwórz oczy", "Clickbait" i "Nowy Jork, epicentra, 11 września 2021 ½" 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ sirtravelalot

Przegląd seriali zaczynamy od polskiej produkcji, która bije rekordy popularności "Otwórz oczy". Jest to produkcja Anny Jadowskiej i Adriana Panka inspirowana książką Bereniki Miszczuk pt. "Druga szansa". Serial opowiada historię młodej dziewczyny, która cierpi na zaniki pamięci i znajduje się w ośrodku leczenia amnezji. Nie wie, w jakiej jest sytuacji, musi odkryć pewne tajemnice i prawdę na temat siebie samej. Po drodze spotyka sojuszników i sprzymierzeńców, ale też osoby, które będą jej w tym przeszkadzały. Nabiera też podejrzeń co do niekonwencjonalnych metod leczenia. 


Posłuchaj
17:35 Czwórka/Stacja Kultura - seriale 02.09.2021.mp3 Seriale w sieci poleca Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Brzmi dosyć znajomo, ale pojawia się motyw lekkiego sosu science fiction. Bo jesteśmy w dziwnym miejscu, nie wszystko jest jasne, to niby świat nostalgiczny, retro, jednak komunikaty i otoczka technologiczna są bardzo futuro - opowiada Kaja Klimek. - Mamy więc połączenie dwóch światów, retro i futuro, w dosyć interesującym, zrealizowanym z pomysłem serialu. W głównej roli wystąpiła debiutantka Maria Wawreniuk, która na ekranie prezentuje się świetnie. Zachęcam, żeby się przyjrzeć temu serialowi, bo jest to dość oryginalna i interesująca propozycja.


Źr. Netflix/Otwórz oczy/ Oficjalny zwiastun


shutterstock kate winslet 1200.jpg
Nieprzyjemna i fascynująca Kate Winslet w Mare z Easttown

Kolejną propozycją jest "Clickbait" opowieść o skonfliktowanej rodzinie, trudnej relacji pomiędzy siostrą a bratem, który jest ustabilizowanym ojcem rodziny. Sytuacja zmienia się, gdy zostaje porwany, a w internecie pojawia się filmik, w którym przyznaje się do przemocy i krzywdzenia kobiet. - Porywacze grożą, że jeśli wideo na YouTubie dojdzie do 5 mln wyświetleń, to straci życie. Zaczyna się więc cała akcja - jak do tego doszło, śledztwo policyjne, własne poszukiwania rodziny - mówi krytyczka. - Cała konstrukcja ośmioodcinkowego serialu zasadza się na tym, że każdy odcinek jest pokazany z perspektywy innego bohatera serialu: m.in. siostry, żony, policjanta, dziennikarza i synów. Serial ma nam uświadomić olbrzymie możliwości internetu i ich wpływ. Jest to jeden z lepszych konceptów na Netflixie, ale nie oczekiwałabym, że to będzie filozoficzny namysł nad istotą życia we współczesności. Kolejny serial, na który zwraca uwagę Kaja Klimek, to dokument "Nowy Jork, epicentra, 11 września 2021 ½". Jego twórcą jest Spike Lee, który przedstawia wyjątkowy portret Nowego Jorku XXI wieku i oddaje mu hołd. - Jest to typowy Spike Lee, który nie boi się mocnego komentarza politycznego, jest blisko tego, co się dzieje, analizuje poprzez kino społeczeństwo, w którym funkcjonuje i to miasto - opowiada Kaja Klimek. - Zestawia ze sobą te dwie rzeczy, które wybrzmiewają w kontekście Nowego Jorku, czyli 11 września i pandemię.

W serialu przedstawione są historie, wspomnienia i przemyślenia nowojorczyków, możemy usłyszeć polityków, aktywistów, lekarzy, strażaków i zwyczajnych ludzi, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach. - To jest bardzo wciągające i bardzo dobrze się ogląda. Spike Lee też jest bardzo krytyczny, a serial nie jest zrealizowany na patetycznej nucie. To, co zobaczyłam, naprawdę zrobiło na mnie duże wrażenie - dodaje gość audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek

Data emisji: 02.09.2021

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sense8", "Line of duty" i "Było sobie życie" - polecamy seriale

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 14:00
Od mistycznego połączenia, poprzez policyjne potyczki do funkcjonowania organizmu - Kaja Klimek, jak co tydzień zaprasza na przegląd seriali.
rozwiń zwiń