Krzysztof Iwaneczko: twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:20
- Jako młodemu człowiekowi trochę topornie szło mi granie na fortepianie, który jest moim głównym instrumentem - mówi wokalista Krzysztof Iwaneczko. - Jednak muszę przyznać, że twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała - dodaje i przyznaje, że dziś chętnie rozpoczyna dzień od słuchania koncertów XVIII Konkursu Chopinowskiego. 
Krzysztof Iwaneczko
Krzysztof IwaneczkoFoto: Darek Kawka/Polskie Radio

Posłuchaj
08:31 czwórka stacja kultura 13.10.2021 sikorski.mp3 Krzysztof Iwaneczko o muzyce Fryderyka Chopina i tym, jak go uratowała w szkole muzycznej (Stacja Kultura/Czwórka)

- Dwukrotnie próbowano mnie wyrzucić z tej mojej szkoły muzycznej, z klasy fortepianu - wspomina rozmówca Damiana Sikorskiego. - Wszelkie dzieła klasyczne: Haydn, Mozart, Beethoven czy Bach zawsze szły mi bardzo kiepsko. Gdy przychodziło do poznawania twórczości Fryderyka Chopina, tych utworów romantycznych, rzewnych, to próbowałem się nimi ratować. One były mi bliższe, bliższe mojej naturalnej wrażliwości. Wierzę, że one są na tyle ponadczasowe, że wracam do nich dziś, gdy trwa Konkurs Chopinowski. Czuję do tej muzyki pewien sentyment. Świetnie zaczyna się dzień z muzyką Chopina - podkreśla.  

Zobacz
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny

Więcej relacji z XVIII Konkursu Chopinowskiego znajdziesz na wszystkich antenach Polskiego Radia >>>

Krzysztof Iwaneczko podkreśla, że muzyka ma swoje korzenie, a pewne dźwięki, improwizacje wywodzą się właśnie z klasyki, również z muzyki Chopina. - W niej jest pewna magia, ponadczasowość. 

Rozmówca Damiana Sikorskiego wraca wspomnieniami do 1990 roku, kiedy drugie miejsce w Konkursie Chopinowskim zajął Kevin Kenner. - On został dostrzeżony za swoją bardzo ekspresyjną postawę. Wyznaczył pewien trend - podkreśla. - W muzyce klasycznej często profesorowie uczą pewnych kanonów, standardów, że coś musi być wykonane tylko tak i nie inaczej, Kenner to zmienił - dodaje. 


fortepian 1200.jpg
Konkurs Chopinowski od kulis. Rozmowy z artystami

Krzysztof Iwaneczko wspólnie z Krzysztofem Herdzinem wydał płytę "Origami". Zwraca uwagę na pewną fuzję, którą słychać w muzyce Herdzina, na brak granicy między muzyką klasyczną a rozrywkową. - W twórczości Herdzina wszystko się przeciera, przenika - podkreśla muzyk. - Mnie też ukształtowała muzyka klasyczna. Te wzorce na pewno da się usłyszeć w muzyce, którą wspólnie tworzymy - dodaje. 


Dziś muzyka to emocje. To czyni muzykę inną, wyjątkową w odbiorze i tworzeniu. Same gatunki nie mają znaczenia Krzysztof Iwaneczko

Nowy Świat/Krzysztof Iwaneczko-Temat

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 11.37

pj


. .
Czytaj także

Radio Chopin. "Dla wszystkich, którzy chcą słuchać polskiej muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 12:40
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, rozpocznie nadawanie Polskie Radio Chopin. - To będzie radio z polską muzyką. Chopin jest bardzo silną marką, ale radio nadawać będzie też utwory innych polskich kompozytorów tworzących od średniowiecza do współczesności - opowiada Jacek Hawryluk, wicedyrektor radiowej Dwójki i współtwórca Radia Chopin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Żurawlew wielkim twórcą Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 05:40
42 lata temu, 3 października 1980 roku, zmarł człowiek wielki, twórca Konkursu Chopinowskiego, pianista i kompozytor, profesor i pedagog, rektor Konserwatorium Warszawskiego, Jerzy Żurawlew. 
rozwiń zwiń