Filmy na pustyni. Trwa El Gouna Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:00
El Gouna Film Festival odbywa się w jednym z najbardziej ekskluzywnych kurortów Morza Czerwonego. Od pięciu lat do niewielkiej miejscowości koło Hurghady zjeżdżają największe gwiazdy kina oraz dziennikarze filmowi z całego świata - w tym Artur Zaborski.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Sun_Shine/Shutterstock.com

Po czasie pandemii festiwale filmowe zachwycają programem. Właściwie każda impreza, na której jestem, obfituje w świetne tytuły Artur Zaborowski

Festiwal jest jedną z największych tego typu imprez na Bliskim Wschodzie. Rokrocznie pojawiają się na niej gwiazdy największego formatu zarówno ze świata arabskiego, jak i z Hollywood. Do tej pory do Al Dżuny przyjechali m.in. Forest Whitaker, Sylvester Stallone czy Clive Owen. W tym roku wśród zapowiadanych gości znaleźli się Darren Aronofsky, reżyser "Requiem dla snu", oraz Zbigniew Zamachowski, którego obecność ma związek z retrospektywą filmów Krzysztofa Kieślowskiego.

Posłuchaj
16:49 CZWÓRKA Stacja Kultura - egipt 20.10.2021.mp3 Jakie filmy cieszą się popularnością wśród krytyków i widzów w Egipcie? (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj także
forum-0629888512 film Żeby nie było śladów 1200.jpg
Srebrne Lwy dla filmu "Żeby nie było śladów" - rozmowa z twórcami

- W konkursie głównym m.in. będzie pokazywana "Amira", która zdobyła dwie prestiżowe nagrody w Wenecji - opowiada Artur Zaborski. - Reżyser tego filmu, Mohamed Diab, zrobił film, którego akcja dzieje się w Palestynie i zatrudnił do tego tylko Palestyńczyków. Tymczasem to jest kraj, który nie ma swojego przemysłu filmowego i takie współprace raczej się nie zdarzają. Nazwisko Mohameda Diaba warto zapamiętać, bo obecnie pracuje on nad nowym serialem Marvela.

Amira new clip official - Venice Film Festival 2021 / The Upcoming

Patrząc na to, jakie filmy prezentowane są w Al Dżunie, jakich tematów dotykają, zdecydowanie można powiedzieć, że ten kraj jest w fazie dużej przemiany społeczno-obyczajowej Artur Zaborowski

W Egipcie - od ponad 40 lat - odbywa się także Cairo International Film Festival. Tegoroczna odsłona rozpocznie się 26 listopada. - To są dwie najważniejsze imprezy filmowe w tej części świata, które w programie mają najlepsze premiery z całego regionu - wyjaśnia gość Czwórki. - Jest tutaj w czym wybierać, a poza tym - dzięki tym festiwalom - możemy przyglądać się temu, jak zmienia się sam Bliski Wschód. 

GFF21: Celebrating Five Years / El Gouna Film Festival

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Artur Zaborski (krytyk filmowy)

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 11.16

kul

Czytaj także

Gal Gadot. "Wonder Woman" nadchodzi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:50
Zadebiutowała w czwartej części "Szybkich i wściekłych", a potem chciała zrezygnować z aktorstwa. Zmieniła zdanie po sukcesie "Wonder Woman", w którym zagrała główną rolę. Wkrótce Gal Gadot wcieli się w postać Ireny Sendlerowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o miłości. Czy są w stanie zaskoczyć widza?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:00
- Wydawałoby się, że w tym gatunku wszystko już zostało powiedziane i pokazane. Na szczęście nadal są filmowcy, którym chce się kombinować i nawet jeśli nie odkrywają Ameryki, to kręcą ciekawe "życiówki" - przekonuje Łukasz Muszyński z Filmwebu. 
rozwiń zwiń