"Plotkara" z 2007 roku wraca w 2021. Czy to też będzie hit?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 13:13
W 2007 roku serial "Plotkara" podbił serca nastolatek, był fenomenem kulturowym, wpływał na modę, na rozrywkę. Teraz powraca. Czy "Plotkara" z 2021 roku ma sens?
Gossip Girl (2021)
Gossip Girl (2021)Foto: mat prasowe

W 2007 roku wielu oglądało serial o bogatych dzieciakach z Nowego Jorku. Śledziło ich knowania, konflikty i niesnaski.


Posłuchaj
20:12 czwórka stacja kultura 04.11.2021.mp3 O serialach "Plotkara" z 2007 i 2021 opowiada Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- To były dzieciaki z zasobnymi portfelami. Trochę mi ten serial przypominał "Dynastię". Te konflikty bohaterów były mocno soapoperowe - mówi Kaja Klimek. - Warto powiedzieć, że te serialowe nastolatki zachowywały się trochę jak 30-latki. Ich konflikty dotyczyły spraw damsko-męskich, walki o władzę w szkole. Muszę przyznać, że byli dla siebie okropni, choć też zdawaliśmy sobie sprawę, że to bardzo samotne dzieciaki, które w ten sposób odreagowywały swoje problemy - dodaje.

Nowa "Plotkara" przenosi nas w czasie. – Widzimy tu świat postpandemiczny, towarzyszący nam dziś stres nie towarzyszy tym bohaterom. Te dzieciaki mają pieniądze, ale są trochę oderwane od rzeczywistości. Nie angażują się w sprawy społeczne, polityczne, interesują się tylko social mediami i konfliktami między sobą. To mocno odbiega od obrazu współczesnego nastolatka – ocenia gość Czwórki. – Ten świat nie wygląda zbyt wiarygodnie – dodaje.

Zdaniem Kai Klimek świat stworzony przez twórców serialu "Plotkara" z 2021 roku nie jest światem, do którego chce się uciekać.

PLOTKARA - zwiastun - HBO/HBO Polska

- W nowej "Plotkarze" widzimy niemal kopie bohaterów sprzed lat, aktorzy znów nie zachowują się jak nastolatkowie. To, co się zmieniło, to różnorodność rasowa aktorów, pojawiają się tematy tożsamości, LGBT - wymienia Kaja Klimek.

Widzów nowej "Plotkary" szokuje też sama plotkara. - Tym razem ta postać nie jest owiana tajemnicą, a jej tożsamość poznajemy już w pierwszym odcinku. Plotkarą są nauczyciele. Oni zakładają konto na Instagramie, robią zdjęcia, opisują, komentują – mówi krytyczka. – Jako edukatorka mam z tym duży problem. To dziwaczne, mało zabawne – ocenia.

"Plotkara" na serialowym rynku ma dużą konkurencję. "Euforia" czy "Sex Education" to seriale, gdzie nastolatków traktuje się poważne.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (dziennikarka, krytyczka)

Data emisji: 04.11.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Serialowe hity i kity. A nawet arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:52
- Dawno nie czytałam książki, która zirytowała mnie tak, jak książka Sally Rooney - przyznaje Kaja Klimek, krytyczka filmowa. - Serial nie jest niestety lepszy - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Crazy Ex-Girlfriend", "PEN15" i "Lepsze życie" - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:45
Niebanalne spojrzenie na komedię romantyczną, kolekcja wspomnień z amerykańskiego gimnazjum i codzienność Pameli Adlon - w świecie seriali każdy znajdzie coś dla siebie.  
rozwiń zwiń