"Crazy Ex-Girlfriend", "PEN15" i "Lepsze życie" - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:45
Niebanalne spojrzenie na komedię romantyczną, kolekcja wspomnień z amerykańskiego gimnazjum i codzienność Pameli Adlon - w świecie seriali każdy znajdzie coś dla siebie.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ezume Images

Sztuka malarstwo wystawa 1200.jpg
Londyn, Madryt i Lion - co słychać w galeriach na świecie?

"Crazy Ex-Girlfriend" z 2015 roku to, jak przekonuje Małgorzata Steciak, nie tylko "banalna historia doprawiona musicalem". - Ten tytuł i zwiastuny są mylące. Kampania promocyjna sprawiła, że ludziom mogło się wydawać, że to kolejna historia o dziewczynie, która podąża za chłopakiem. Tymczasem to komedia, która wymyka się wszelkim szufladkom i dekonstuuje nasze wyobrażenia o komedii romantycznej - mówiła gość Czwórki.

Posłuchaj
17:27 steciak czwórka2021_07_29-10-15-28.mp3 Które seriale warto obejrzeć? Rozmowa z Małgorzatą Steciak (Stacja Kultura/Czwórka) 

Główna bohaterka jest prawnikiem w wielkim mieście. Pewnego dnia na ulicy spotyka swojego byłego chłopaka i decyduje się porzucić dotychczasowe życie, zacząć wszystko w niewielkiej miejscowości na prowincji. - I wmawia sobie, że nie zrobiła tego dla chłopaka - mówiła gość Czwórki. - Ostatecznie to właściwie opowieść o zaburzeniach psychicznych, trudnych relacjach z rodzicami i przyjaciółmi, ale i o tym, jak popkultura ukształtowała nasze oczekiwania jeśli chodzi o miłość romantyczną - opowiadała Małgorzata Steciak. - Mamy tu przełamanie wielu stereotypów, bo przecież aktorka Rachel Bloom, ogrywająca główną rolę, nie jest "typową, wychudzoną amerykańską gwiazdą". To ma być serial o zwyczajnej dziewczynie, a ostatecznie każdy w tym filmie jest sobą - podkreślała. 

Źr. IGN "Crazy Ex-GirlFriend" Trailer

"PEN15" to serial opowiadający o życiu amerykańskich gimnazjalistów. Maya i Amy, uczennice siódmej klasy, mierzą się z problemami, których dostarcza bycie nastolatką, ale w obu głównych rolach występują tu 30-letnie aktorki. - To daje na początku efekt komiczny, ale ostatecznie serial zmienia widzom perspektywę. Ten wiek to pasmo trudnych doświadczeń, gdy nasze ciało się zmienia, jest burza hormonów. Mamy na przykład oczekiwanie na pierwszy pocałunek, którego obie bohaterki bardzo się boją. Obie aktorki grają fenomenalnie, są tak dobre, że czasem można zapomnieć, że ogląda się dorosłe kobiety -  - podkreślała Małgorzata Steciak. Jak tłumaczyła, to poruszający, zabawny, refleksyjny obraz. - Poza tym akcja serialu rozgrywa się w 2000 roku, a twórcy bardzo pieczołowicie zadbali o szczegóły, więc widz rzeczywiście przenosi się w tamten czas - mówiła gość Czwórki.  

Źr. AwesomenessTV - Pen15 Offiicial Trailer

Trudne doświadczenia kobiet są także tematem serialu "Lepsze życie", o którym mówiła gość Czwórki. Twórcą i reżyserem jest Pamela Adlon, która od drugiego sezonu gra także główną rolę. - Jest to aktorka dość rozpoznawalna ale nie sławna, choć pracuje na filmowych planach od dziecka - mówiła Małgorzata Steciak. - Serial czerpie z historii życia Pameli Adlon, opowiada historię rozwiedzionej aktorki, która wychowuje samotnie trzy córki. Mamy tu spojrzenie na codzienność, blaski, upadki i troski życia. Serial jest kontemplacyjny, spokojny i ciepły, ale bez zbędnego sentymentalizmu - opowiadała gość Czwórki. 

Czytaj także:

Źr. HBO Polska - Lepsze życie - trailer

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Steciak (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 10.16

kd

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W serialowej odsłonie - „Król” Twardocha i „Emily w Paryżu”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:03
Jak co tydzień na antenie Czwórki polecamy serialowe nowości. Na przegląd zaprasza Kaja Klimek.
rozwiń zwiń