Kultura na Śląsku - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 11:30
Jak w każdy poniedziałek wraz z Maciejem Kędziorą ruszamy na Śląsk. Sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Daniel Jedzura

Na początek udajemy się do Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Tam 12 listopada rozpocznie się 45. Biennale Malarstwa "Bielska jesień".


Posłuchaj
09:20 Czwórka/Stacja Kultura - kulturalny Śląsk 08.11.2021.mp3 O kulturalnych wydarzeniach na Śląsku opowiada Maciej Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Na wystawie można będzie zobaczyć różnorodne spojrzenie na współczesne malarstwo polskie. Jest to konkurs stworzony dla absolwentów i absolwentek szkół artystycznych, a także po prostu dla osób tworzących również poza szkołami artystycznymi - opowiada Maciek Kędziora. - Wystawa ma pokazać cały pejzaż tego, co tu i teraz tworzy się w Polsce, a właściwie jak się maluje. Oglądając galerię wirtualną "Bielskiej Jesieni" można odnieść wrażenie, że są to bardzo różne perspektywy, które trudno połączyć jednym kluczem.

Wystawę można będzie oglądać do 12 stycznia.

Źr. Facebook Galeria Bielska BWA

Przenosimy się do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie można oglądać wystawę "Najcenniejsze". To zbiory działu archeologii Muzeum Górnośląskiego - najstarszego działu tego muzeum, które działa od ponad 110 lat.

- Ekspozycja jest ogromna. Można ją oglądać już prawie od roku, i można w dalszym ciągu, bo wystawa ze względu na wielkie zainteresowanie została przedłużona - mówi gość audycji. - Można tam odkryć rzeczy z prehistorii i obejrzeć kieł mamuta, czy multanki, najstarszy dęty instrument muzyczny odkryty na terenie Polski. Można również zobaczyć grot strzały i ozdobę bytomskiej kolekcji - ciężarek do miotacza oszczepów. Możliwe, że jest to jedyny taki eksponat na świecie, który może mieć nawet 5 tys. lat. 

Źr. Facebook Muzeum Górnośląskie w Bytomiu


Wystawa w bytomskiej Kronice "Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko", swój tytuł zaczerpnęła z wiersza Juliana Tuwima "Zapach szczęścia", który odnosi się do pamięci zmysłów z czasów dzieciństwa. Wystawa to wizualny manifest, który opisuje utopijną konwencję praw dziecka.

- Ekspozycja jest pewnym wizualnym testem, który opisuje to, czym powinno być odbieranie kultury przez dzieci w obecnych czasach. Brak przebodźcowania, ale też komfortowa przestrzeń, w której można obcować ze sztuką - tłumaczy krytyk. - Oczywiście przepełniona wspomnieniami, ale też wyobrażeniami na temat tego, jak powinno wyglądać dzieciństwo. 

Biorący udział w wystawie artyści również nawiązują do tematów społecznych i poruszają tematykę praw dzieci i praw człowieka. Wystawę będzie można oglądać od 13 listopada do 30 grudnia 2021.

Źr. Facebook Kronika

Na Śląsku nie zabraknie również dobrych filmów. Między innymi, w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego, 14 listopada w kinie Światowid, można obejrzeć przedpremierowy pokaz filmu Céline Sciammy "Mała mama". 

+

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 08.11.2021

Godzina emisji: 10.14

aw